Z OSTATNIEJ CHWILI

Więcej pieniędzy dla emerytów !

Uwaga osoby w wieku emerytalnym, które pracowały w Niemczech – według Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych (BMAS) niemieckie emerytury zostaną zwiększone od 1 lipca 2015. Około 20 miliony emerytów dostanie latem większe emerytury. W zachodnich Niemczech renta od 1 lipca wzrośnie o 2,1 %, we wschodnich o 2,5 %. Stawki te zostały ogłoszone przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych. Dla porównania w ubiegłym roku emerytury wzrosły w połowie roku o około 2,5 % w zachodnich Niemczech i o prawie 1,7 % we wschodnich. Na tegorocznej podwyżce skorzystają także Polacy, którzy poprzez zatrudnienie w Niemczech nabyli prawo do niemieckiej emerytury.

©finanzamt.pl

Niemiecka gospodarka w obliczu wielkiego boom-u

Świetne informacje dla przedsiębiorców działających na rynku niemieckim. Specjaliści przewidują dobre perspektywy dla gospodarki niemieckiej. Prezydent Federacji Przemysłu Niemieckiego (BDI), Ulrich Grillo spodziewa się, że w tym roku produkt krajowy brutto wzrośnie o około 2%. Wpłynie na to niska cena ropy, słaby kurs Euro i silna konsumpcja prywatna. Na całym świecie możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego o 3,5%, a w przyszłym roku dalszego ożywienia w tej samej skali. Plusy wielkiego boomu: niskie Euro, tani olej, bogaty rynek pracy oraz poprawa sytuacji krajów dotkniętych kryzysem. Co przemawia przeciwko boomowi ? Kryzys w Grecji i Rosji, osłabienie rynku w USA i Rosji oraz osłabienie inwestycji. Mimo wszystko, analitycy niemieckiego rynku liczą się ze znacznym polepszeniem sytuacji gospodarczej Niemiec – a ta z kolei bardzo korzystnie wpłynie na liczbę wolnych zleceń w Niemczech.

©finanzamt.pl

83,6 % więcej osób pobierających Hartz IV z Bułgarii i Rumunii

Liczba odbiorców Hartz IV z Bułgarii i Rumunii w ciągu jednego roku niemal podwoiła się. Dzięki swobodnemu przepływowi pracowników z Bułgarii i Rumunii według sprawozdania rocznego Federalnej Agencji Zatrudnienia (BfA) wzrosła liczba wnioskodawców Hartz IV z 45 260 wniosków (początek roku 2014) do 83 082 wniosków ( koniec roku 2014). To aż o 83,6% więcej niż przed otwarciem granic dla pracowników z obu tych krajów. Liczba ubezpieczeń społecznych zatrudnionych Bułgarów i Rumunów wzrosła w tym samym okresie o +77,2 % do poziomu 199 976. Coraz większa liczba obcokrajowców rejestruje się w Niemczech jako osoby bezrobotne. Pod koniec marca zarejestrowano ok. 31 801 osób o statusie bezrobotnego z tych dwóch krajów. W tym samym miesiącu ubiegłego roku było liczba ta wynosiła 21 225 – co oznacza wzrost o prawie 50%.

©finanzamt.pl

VW rozbudowuje za pół miliarda Euro produkcję na Słowacji

Pomimo trwającego programu oszczędnościowego Volkswagen inwestuje pół miliarda Euro w rozwój produkcji w stolicy Słowacji, Bratysławie. Z tych pieniędzy od 2017 r. rozszerzy się produkcja oraz powstaną setki nowych miejsc pracy. Prawie cała produkcja tej fabryki wyjeżdża za granicę, tylko jedna trzecia trafia do Niemiec. Martin Winterkorn – Prezes Zarządu – rozpoczął w lecie program oszczędnościowy w celu zwiększenia rentowności koncernu. Wśród wszystkich dwunastu marek koncernu, zarząd chce w najbliższych latach obniżyć koszty aż o dziesięć miliardów Euro ! W ostatnim czasie Volkswagen oraz inni niemieccy producenci skorzystali z przyspieszającego ożywienia na europejskim rynku motoryzacyjnym.

©finanzamt.pl

Zarobki szefów niemieckich ubezpieczalni

Według najnowszych statystyk jednoznacznie wynika, iż szefowie oraz prezesi niemieckich ubezpieczalni zarabiają nawet do 296 000 euro rocznie. Na szczycie listy znajduje się Jens Baas, szef Techniker Krankenkasse (TK), który w ubiegłym roku zarobił 296 909 Euro – około 7 000 euro więcej niż w 2013 r. To ok. 25 000 Euro miesięcznie. Baas prowadzi największą ubezpieczalnię, a liczba jej członków wzrosła z 8,7 do 9,3 milionów. Na drugim miejscu znalazł się Christoph Straub, szef Barmer GEK z dochodem w wysokości 265 625 Euro. Na trzecim miejscu uplasował się Herbert Rebscher, prezes DAK Gesundheit z rocznym dochodem 250 441 Euro. Pozostałe ubezpieczalnie oraz kolejni na liście rekordowych zarobków znalazły się: AOK Bayern, Kaufmännische (KKH), AOK Hessen, AOK Baden – Württemberg, SBK, AOK Nordost oraz IKK Classic.

©finanzamt.pl