Z OSTATNIEJ CHWILI

Rekord w eksporcie niemieckich towarów

Niemieckiej gospodarce udało się w marcu bieżącego roku importować oraz wyeksportować rekordową ilość towaru. Odnotowane zyski są dużo wyższe niż kiedykolwiek osiągnięte w ciągu jednego miesiąca. Wpływy finansowe z eksportu są w porównaniu do analogicznego miesiąca z poprzedniego roku aż o 12,4 % wyższe ! Zysk wzrósł zatem o 107,5 miliardów euro ! Informacje podał do wiadomości Federalny Urząd Statystyczny. Dostawy towarów z krajów spoza Unii Europejskiej – w tym dwóch największych gospodarek USA i Chin – wzrosły szczególnie w ostatnim czasie. Zyski z importu wzrosły o 7,1 %, dając tym samym zwiększony dochód o 84,5 miliarda euro. W porównaniu do poprzedniego miesiąca eksport wzrósł o 1,2 %. Jest to prawie trzykrotnie wyższy wzrost niż przewidywane dotychczas prognozy ekonomistów. Porównując wpływy finansowe z importu oraz eksportu gospodarczego Niemiec, zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się import towarów. Odnotowano już drugi taki z rzędu wyraźny wzrost niemieckiej gospodarki.

©finanzamt.pl

Niemieckie firmy płacą rodzicom za opiekunkę do dziecka

Wraz z ogólnokrajowym strajkiem w Niemczech dotyczącym wolnych miejsc w świetlicach KITA dla najmłodszych dzieci, wiele firm oferuje swoim pracownikom specjalne udogodnienia w zakresie opieki nad dziećmi. Pracodawcy dużych firm oprócz dodatkowych zajęć w przyzakładowych przedszkolach oferują młodym rodzicom opiekę profesjonalnej niani, a koszty związane z ową opieką pokrywane są przez firmę, w której pracują rodzice. Szczególnie w przypadku dużych niemieckich firm to właśnie pracodawca zobowiązuje się do ponoszenia płatności związanych z opieką dziecka swojego pracownika. Commerzbank oferuje pracownikom min. bezpłatną opiekę nad dziećmi. Deutsche Bank  z kolei oferuje swoim pracownikom bezpłatne usługi opiekunki i niani. Gigant energetyczny E.on proponuje udogodnienie w postaci specjalnego pokoju dla malucha we wszystkich filiach oraz oddziałach firmy w Niemczech. Koncern Henkel oferuje przede wszystkim więcej dostępnych miejsc w przedszkolach, a także stwarza możliwość rodzicom, by ci mogli pracować w domu. W Oplu proponuje się elastyczne zmiany pracy oraz możliwość skorzystania z bezpłatnego urlopu okolicznościowego dla rodziców. Siemens oferuje opiekunki przyjmujące dzieci w swoim domu (tzw. Tagesmütter) oraz bezpłatną, spontaniczną pomoc na wypadek wystąpienia jakichkolwiek trudności. Pracownicy Telekom mają możliwość, by zabrać ze sobą dziecko do biura. Ponadto firma opłaci 3 dni koniecznej opieki nad dzieckiem. W firmie ThyssenKrupp montowane są specjalne pomieszczenia biurowe z przeznaczeniem dla młodych rodziców. W większości przypadków wszelkie dodatkowe koszty związane z opieką nad dzieckiem ponosi firma. Jeżeli polscy pracownicy zostają zatrudnieni przez firmę gwarantującą swoim pracownikom opiekę nad dzieckiem, to także mogą skorzystać z tej pomocy pracodawcy.

©finanzamt.pl

Urzędy Skarbowe z Bremy i Dolnej Saksonii najdłużej w Niemczech opracowują podatki

Jeżeli ktoś podlega pod Urzędy Skarbowe w Bremen lub w Niedersachsen, to musi liczyć się z wydłużonym oczekiwaniem na zwrot podatku. Według aktualnych badań przeprowadzonych przez Federację Podatników (BdSt) oraz przy współpracy z Urzędami Skarbowymi oraz organami podatkowymi Niemiec wynika, iż terminy rozpatrywania zeznań podatkowych najdłużej opracowywane są właśnie w obrębie Niedersachsen i Bremen. Powody, dla których występuje tak duże opóźnienie w tym zakresie, związane są ze zmianami, jakie urzędnicy muszą wprowadzać do systemu komputerowego. Aktualnie w Bremen opóźnienie w opracowywaniu dokumentów wynosi ok. 96 dni, natomiast w Landzie Niedersachsen ok.70 dni.

©finanzamt.pl

Biznes na lekach farmaceutycznych w Niemczech

Niemcy wykupili w aptekach ok. 1,4 mld leków w przeciągu 2014 roku. Z podanej kwoty ok. 870 milionów leków było przepisanych na receptę przez lekarza specjalistę. Z danych statystycznych wynika również, iż ok. 522 mln leków zostało wykupionych na własną rękę, czyli bez konsultacji z lekarzem. Informacje pochodzą z Niemieckiej Unii Federalnej Stowarzyszenia Farmaceutów. Masowe wykupowanie leków min. na grypę oraz przeziębienie w ubiegłym roku było silnie związane z panowaniem epidemii grypy w Niemczech, o której niejednokrotnie donosiły media w kraju oraz zagranicą.

©finanzamt.pl

Dobre zbiory truskawek

Właściciele owocowych plantacji zapewniają, iż uprawa truskawek w 2015 roku będzie bardzo dobrej jakości. Ogólny zbiór truskawek szacuję się na ok. 15.000 ton owoców przeznaczonych do sprzedaży.  Rekord sprzedaży w ubiegłym roku wyniósł 16.300 ton. W przeliczeniu na zysk finansowy to 34,3 mln euro. Prawdopodobnie zeszłoroczny rekord nie będzie ponownie osiągnięty, a to z uwagi na brak wyjątkowo ciepłej i słonecznej wiosny, jaka miała miejsce w roku ubiegłym.

©finanzamt.pl

Inwestycja 1,6 miliarda euro w niemiecką kolej

W nadchodzących dniach powinna zapaść decyzja odnośnie rozplanowania inwestycji na blisko 1,6 miliarda euro w niemiecką kolej państwową. Rozbudowa dotyczyć będzie linii kolejowych w Sachen – Anhalt i potrwa przez co najmniej kilka lat. Konkretne prace nad projektem budowy mają potrwać do 2019 roku, przy czym inne duże projekty są już w toku. Do większych projektów, które potrwają do 2017 roku, zalicza się przede wszystkim dworzec w Halle, który to zostanie przekształcony w nowoczesny i innowacyjny obiekt. Budowa 50 kilometrów torów i 200 nowych przełączników jest częścią prac nad nową linią ICE z Nürnberg przez Erfurt i Leipzig / Halle do Berlina. W Magdeburgu od 2020 roku ma powstać tunel, który ma za zadanie wyeliminowanie wąskiego korytarza ulicznego, znajdującego się aktualnie w głównej stacji dworca.

©finanzamt.pl

Mniej bezrobotnych w Niemczech

Wraz z nadejściem wiosny zmniejszyła się liczba bezrobotnych w Niemczech ! Z najnowszych danych wynika, iż wpływ na zaistniałą sytuację mają min. atrakcyjne oferty pracy, które przyciągają zarówno młodych przedsiębiorców chcących zaistnieć na niemieckim rynku pracy, ale również osoby, które mogą skorzystać z dobrego oraz rozwojowego okresu niemieckiej gospodarki. Zmniejszenie się liczby bezrobotnych w okresie od stycznia do kwietnia 2015 roku szacuje się na ok. 85.000 osób, dając ogólną liczbę osób bez pracy na poziomie 2,847 miliona. Spadek bezrobocia okazał się zatem nieco słabszy niż w kwietniu 2014 roku, mimo wszystko dane statystyczne są optymistyczne.

©finanzamt.pl

Znacznie więcej turystów kempingowych

W Niemczech następuje boom w branży turystycznej. Okazuje się bowiem, że pola namiotowe są niemal oblegane przez turystów, których liczba nagle gwałtownie wzrosła. Największy wzrost zanotowano w Landzie Tühringen. Jak się okazuje, z wynajmu pola namiotowego można osiągać ponadprzeciętne zyski. Wynajem miejsca pod namiot, samochód kempingowy lub przyczepę kempingową stało się na przełomie ostatnich lat bardzo modne. Aktualnie zliczono ok. 623.000 wykupionych miejsc postojowych, co daje o jedną czwartą większe zapotrzebowanie, niż w roku 2013. Najważniejszymi klientami w tej branży okazują się stali klienci, którzy płacą stały czynsz z góry na cały rok. Około 5.000 miejsc parkingowych będzie używanych przez cały rok przez stałych wczasowiczów, którzy stanowią ok. 40%. W całej branży turystycznej dotyczącej Tühringen, liczba noclegów wzrosła o 3% dając ok. 9,8 mln zysków w ubiegłym roku.

©finanzamt.pl