Z OSTATNIEJ CHWILI

Cięcia Hartz IV do maksymalnie 216,00 Euro

Kary dla opornych odbiorców świadczenia socjalnego są coraz większe. Job Centre nakładają coraz bardziej dotkliwe sankcje na opornych odbiorców Hartz IV. Według Federalnej Agencji Pracy aż 745.906 kar zostały wydanych w zeszłym roku pod koniec września na osoby pobierające świadczenie socjalne. To było mimo wszystko prawie 28.000 mniej niż w analogicznym okresie w 2012 roku (773.708 kar). W wyniku tego średnio każdemu z odbiorców Hartz IV odjęto 108,89 Euro. W niektórych częściach wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy: Hartz IV została zmniejszona o kwotę 215,80 EUR, 213,97 EUR, 186,37 i najmniej o 64,62 Euro. Świadczenie Hartz IV przysługuje także Polakom po spełnieniu przez nich ustawowych przesłanek.

© finanzamt.pl

Nowe mieszkania motorem budownictwa

W Niemczech powstaje coraz więcej mieszkań. Według prognozy branży budowlanej w tym roku powinno powstać 250.000 lokali mieszkalnych. W poprzednim roku powstało 225.000. Zatem obrót budowlany tylko w tym segmencie wzrośnie o 3,5% do 98,6 mld Euro. Jednak nie oczekuje się, że rynek mieszkaniowy ulegnie „odprężeniu”w aglomeracjach oraz miastach uniwersyteckich. W nowych mieszkaniach, czynsze są zbyt wysokie na portfele z średnimi oraz niskimi dochodami.

© finanzamt.pl


Nowa fabryka Volkswagena w Polsce

Volkswagen ma zamiar wybudować nową fabrykę w Polsce, w której produkowany byłby Transporter Crafter. Siedziba grupy w Wolfsburgu preferuje lokalizację w okolicach Poznania. Dotychczas transporter VW był produkowany przez Daimler. Crafter jest podobny do Mercedes’a Sprinter’a. Kooperacja zakończy się w 2016 roku. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie spora liczba nowych pracowników.

© finanzamt.pl

Niemiecka gospodarka rozkręca się

Podczas gdy usługodawcy w styczniu prawie wcale nie mieli zleceń, w przemyśle pracy nie brakuje dzięki nowym zamówieniom. Indeks PMI dla całego sektora prywatnego osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2011 r. Barometr wzrósł do 55,9 z 55,0 punktów w grudniu, co jest znacznie powyżej progu wzrostu. Wiele firm utworzyło nowe miejsca pracy. Na tym skorzystać mogą Polscy pracownicy wybierający się w celach zarobkowych nad Ren.

© finanzamt.pl

Ożywienie branży budowlanej

Branża budowlana ożyła po słabym początku roku 2013. W listopadzie niemieckie budownictwo osiągnęło najwyższy stopień sprzedaży od końca 1999 r. Sprzedaż wyniosła aż 10,1 mld Euro ! Porównując z tym samym miesiącem w ubiegłym roku sprzedaż wzrosła o 4,8 %. Po uwzględnieniu inflacji, było o 12,3% więcej zamówień niż w roku ubiegłym. Ilość wpływów finansowych pochodzących ze zleceń jest o 1,2 % większa (w okresie od stycznia do listopada 2013 r.) od ilości w poprzednim roku. Sprzedaż wzrosła o 1,9 % i jest na poziomie 87 mld.

© finanzamt.pl

Przemysł cukierniczy rozpędza się

Niemcy wchłaniają ogromne ilości słodyczy. Spożycie produktów cukierniczych wzrosło w zeszłym roku o 1,4%, co stanowi 32,3 kg na osobę. Wydatki na jednego mieszkańca wzrosły o 3% do 112,75 Euro. Około 220 niemieckich producentów z branży mogło zwiększyć sprzedaż w 2013 roku o około 2,8 % do prawie 12,5 mld Euro.

© finanzamt.pl

Lepsze wykształcenie przynosi więcej pieniędzy

Wykształcenie zawodowe w Niemczech opłaca się finansowo. Pracownicy z ukończonymi praktykami zawodowymi zarabiają w trakcie życia zawodowego około 250 tysięcy Euro więcej niż pracownicy niewykwalifikowani. Kto rozpoczyna swoją karierę posiadając w kieszeni maturę, ten dorobi się (do momentu przejścia na emeryturę) nawet do 500.000 Euro dodatkowego dochodu, absolwent politechniki do 900.000 Euro. Najlepiej mają się absolwenci wyższych uczelni: zarabiają w swym życiu zawodowym 1,25 mln Euro więcej niż pracownicy niewykwalifikowani.

© finanzamt.pl

Praca w rzemiośle dla osób, które przerwały studia

Ponad połowa izb rzemieślniczych wspiera i planuje projekty współpracy z uniwersytetami i szkołami wyższymi , aby przekonać do siebie i do zawodu w rzemiośle osoby, które przerwały studia. Tak wynika z sondażu Stowarzyszenia Niemieckiego Rzemiosła (ZDH). Osiągnięcia na studiach mogłyby być zaliczane przez skrócenie zajęć praktycznych przy egzaminie czeladniczym lub mistrzowskim. Przewodniczący Stowarzyszenia Niemieckiego Rzemiosła zwrócił uwagę, że w ciągu najbliższych 10 lat około 200 tysięcy przedsiębiorców będzie szukało przed przejściem na emeryturę swojego następcy.

© finanzamt.pl