Z OSTATNIEJ CHWILI

Zaledwie 2,71 mln bezrobotnych w Niemczech

Bezrobocie w Niemczech spadło w czerwcu bieżącego roku do najniższego poziomu od prawie 24 lat! Federalna Agencja Pracy (Bundesagentur für Arbeit/BA) odnotowała blisko 2 711 000 bezrobotnych, zatem liczba ta jest o 51 000 mniejsza niż w maju tego roku oraz o 122 000 mniejsza w stosunku do roku poprzedniego. Aktualna stopa bezrobocia wynosi 6,2%, niższa od aktualnej uchwycona została ostatni raz w 1991 roku w listopadzie! Szef niemieckiej Agencji Pracy (BA) Frank-Jürgen Weise spodziewa się w letnich miesiącach skoku liczby bezrobotnych głównie z powodu zakończenia nauki młodzieży w szkołach średnich oraz przerw urlopowych w zakładach. Również popyt przedsiębiorstw znacznie wzrósł na przyjęcie do zakładów i firm nowych pracowników. Według wyliczeń niemieckiej Agencji Pracy (BA) w kwietniu 2015 roku ok. 30 581 mln osób było zatrudnionych i odprowadzało składki na ubezpieczenie społeczne, a jest to o 521 000 więcej zatrudnionych niż rok temu. Szczególnie w wykwalifikowanych usługach tj: w branży opieki, pielęgnacji oraz świadczenie usług socjalnych odnotowano znaczny wzrost zatrudnienia. Ze względu na dobry rozwój sytuacji na rynku pracy, niemiecka Agencja Pracy (BA) otrzymała również niespodziewany zastrzyk finansowy w wysokości ok. 1,8 miliarda euro. Z punktu widzenia greckiego kryzysu w strefie euro na razie nie istnieją realne zagrożenia dla niemieckiego rynku pracy.
©finanzamt.pl

Trudność emigracyjna w Niemczech

Już od dawna mówi się o emigracji zarobkowej Greków do Niemiec. Na ucieczkę ze słonecznej Grecji decydują się przede wszystkim lekarze, ale również jednostki elitarne, które masowo podejmują legalną i lepiej płatną pracę w Niemczech. Greccy fachowcy i specjaliści stanowią drugą pod względem wielkości narodowość w medycznej grupie zawodowej, zaraz po lekarzach niemieckich. Skutki masowej ucieczki dobrych fachowców z rodzimego kraju mogą nieść za sobą fatalne skutki dla Grecji. Przede wszystkim zmniejszenie dostępności lub całkowity brak opieki medycznej oraz środków medycznych. Coraz bardziej powszechna ucieczka lekarzy z Grecji spowoduje postawienie ludzi pod murem i zmuszenia ich do ciężkich i trudnych decyzji. Pogłębiający się wciąż kryzys w Grecji ma swoje odzwierciedlenie również w przerwach w dostawie narzędzi, lekarstw i przyrządów medycznych. Szpitale najczęściej są zadłużone, a pacjenci nie mają ubezpieczenia. Dla niemieckiej służby zdrowia z kolei bilans wyjdzie na plus, ponieważ wciąż rośnie zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych fachowców i specjalistów w branży medycznej. Rosnąca liczba greckich lekarzy w Niemczech powoduje większą konkurencję na niemieckim rynku pracy dla polskich specjalistów.  
©finanzamt.pl

Nowe miejsca pracy w sieci sklepów Edeka w Niemczech

Prezes popularnej sieci marketów Edeka w Niemczech p. Markus Mosa w swoim piśmie dał gwarancję pracy 16 000 pracownikom. Dodatkowo chce stworzyć aż 2 100 nowych miejsc pracy. Rozmowy wciąż jeszcze trwają, zatem póki co nie są jeszcze znane terminy i warunki rekrutacji na wolne stanowiska. Mówi się również o tym, iż Edeka chce stworzyć nawet do 400 nowych miejsc pracy w regionach kryzysowych Niemiec tzn. w miejscach, w których sprzedaż towarów nie jest najlepsza. Jednak mimo nowych miejsc pracy niewykluczone, że w regionie Nordrhein – Westfalen dojdzie do zamknięcia części sklepów Edeka z uwagi na dość duże koszty i małe dochody sieci handlowej. Jedyną alternatywą jak się okazuje jest przejęcie części budynków przez siostrzaną sieć marketów Netto, lecz w tej sprawie rozmowy kierownictwa obu sieci nadal trwają.
©finanzamt.pl

Planowana reforma pielęgnacyjna może być aż o 400 milionów Euro droższa niż się spodziewano

W ramach reformy wielu z 2,6 miliona potrzebujących opieki będzie mogło zdecydować się na ponowne, gruntowne badania. Proces ten jest wdrażany w celu weryfikacji oczekujących owego świadczenia oraz by potrzebujący mogli ponownie uzyskać co najmniej takie same jak dotąd świadczenia pielęgnacyjne. Reforma Federalnego Ministerstwa Zdrowia zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2017 i będzie zawierać co najmniej pięć stopni pielęgnacyjnych określających poziom wymaganej opieki (uprzednio trzy). Nawet do pół miliona osób więcej niż wcześniej będzie mogło być zakwalifikowanych jako wymagające opieki i uzyskać należną im pomoc.
©finanzamt.pl