Z OSTATNIEJ CHWILI

Kobiety dostaną 57% mniej renty niż mężczyźni

Składki rencistek są średnio na poziomie 43%.  Tak więc, różnica w porównaniu do mężczyzn wynosi 57%.  Ta różnica na Zachodzie Niemiecz z 61% jest większa niż na Wschodzie (35%). Powód: Na Wschodzie dużo więcej kobiet pracuje dłużej niż na Zachodzie. Jednak luka emerytalna między mężczyznami i kobietami zmniejszyła się nieco. W 1995 roku różnica ta była jeszcze na poziomie 69%.  Eksperci twierdzą jednak, że proce wyrównania jest jednak zbyt wolny. Jeśli nadal utrzyma się dotychczasowe tempo, wtedy luka emerytalna zamknie się do roku 2087.

©finanzamt.pl

Miliony najemców może liczyć na zwroty

Dobra wiadomość dla najemców: miliony najemców może liczyć na zwroty z  rachunków za ogrzewanie za rok 2015. Zwrot może być mniej więcej taki sam jak w 2014 roku. Najważniejszym powodem jest łagodna zima. W 2014 roku zmniejszyły się koszty gazu i centralnego ogrzewania o 10 do 15%. Przy użyciu oleju opałowego różnica wynosi od 15 do 20%  wobec roku poprzedniego. Cena ropy w ciągu roku zmniejszyła się o połowę. Spadek cen energii nie jest dobry tylko dla konsumentów, ale również dla gospodarki. Bundesbank oczekuje zatem, że niemiecka gospodarka jest w trakcie stabilnego wzrostu.

©finanzamt.pl

Dramatyczny spadek akcji VW

Skandal dotyczący zmanipulowanych testów spalin w Stanach Zjednoczonych spowodował dramatyczny spadek akcji Volkswagena. Pozycja producenta samochodów spadła o 17,2 %. To największy spadek kursu w ciągu sześciu lat. Z 134,50 Euro VW był tak tani, jak ostatnio we wrześniu 2012 r. Czasami odnotowuje się cenę akcji nawet z 22,20 % na minusie w wysokości 126,35 Euro. Sprawa wywołała także spore echo wśród ekspertów i w prasie. Do dymisji podał się prezes Martin Winterkorn. Z powodu skandalu VW wstrzymał sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla (silnik czterocylindrowy) do USA. Dotknięte są najnowsze modele marki VW i Audi.

©finanzamt.pl

Brak dotacji na E-samochody

Istnieje 32 elektrycznych modeli samochodów niemieckich producentów. Niestety, mało kto chce kupować samochody elektryczne. Kierowcy są co do tych aut bardzo nieufni. Wątpliwości budzą min. takie kwestie jak długo wytrzyma bateria, czy też gdzie doładować baterię na wyczerpaniu? Pod względem ekologicznym, samochód elektryczny nie wygrywa. Dzięki energii, która jest zużywana do budowy baterii, samochód na benzynę przejechałby 50.000 km. Rząd federalny chce, by do roku 2020 co najmniej milion elektrycznych samochodów poruszało się po drogach. Czy jest to możliwe? Do tych życzeń trzeba podejść sceptycznie. Jak dotąd jest tylko 25 000 kierowców poruszających się tego rodzaju pojazdami. Nadal brakuje 975 000 samochodów napędzanych na prąd, by osiągnąć rządowy cel.

©finanzamt.pl

SPD chce egzaminów na prawo jazdy w języku arabskim

Z powodu dużej liczby uchodźców z krajów arabskich, egzamin na prawo jazdy w Niemczech będzie mógł być pisany w języku arabskim. Minister transportu twierdzi, że wraz z szybką zmianą przepisów dotyczących prawa jazdy, Niemcy pokazałyby otwartość na ludzi, którzy przekraczają obecnie granice kraju. Cudzoziemcy z krajów spoza UE będą musieli podjąć po 6 miesiącach pobytu w Niemczech egzamin na prawo jazdy (2500 pytań), w celu umożliwienia zatwierdzenia ich wcześniejszych praw jazdy. Egzamin zdawany jest, oprócz niemieckiego, w jedenastu innych językach (w tym rosyjski i turecki). W języku arabskim jeszcze nie.

©finanzamt.pl

Morze Śródziemne zbiorowym grobem

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IMO) podaje liczbę 2812 ludzi, którzy utonęli w czasie ucieczki w okresie od stycznia do 15 września tego roku w Morzu Śródziemnym. Liczba ta wzrosła ponownie z powodu niedawnej tragedii. Dramatyczne sceny miały ponownie miejsce w weekend na tureckim wybrzeżu i na Morzu Egejskim. Dziesiątki uchodźców zginęło w trakcie przedostawania się do Europy, w tym sześć małych dzieci. Uchodźcy zostali staranowani przez statek handlowy. Jak ogłosił turecki Coast Guard co najmniej trzynaście osób utonęło, a 20 osób zostało uratowanych. Narodowość uchodźców początkowo jest niejasna.

©finanzamt.pl