Ceny diesla spadają poniżej 1 euro!
Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kierowców tankujących diesla. Cena za litr ropy spadła i jest na najniższym poziomie od 6 lat. Na wielu stacjach można zatankować paliwo napędowe za mniej niż jedno euro za litr. Za 99 centów/litr można zatankować w Berlinie, Hamburgu i Rostocku. Natomiast w Kiel (Schleswig-Holstein) cena dochodziła nawet do 98 centów/litr. To duża oszczędność dla wszystkich kierowców. Kierowcy tankujący bezynę także odczuli zmiany. Ceny na niektórych stacjach spadły nawet do 1,009 euro/litr za benzynę E10. Miejmy nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się długo, co będzie miało dobre korzyści dla naszych rodaków tankujących swoje samochody w Niemczech. W ten sposób droga do Polski (i nie tylko) będzie tańsza!
©finanzamt.pl
Podsumowanie zmian dla ubezpieczonych w Niemczech
Warto dokonać podsumowania zmian, które weszły w życie pierwszego stycznia 2015. Z początkiem roku ubezpieczalnie mogły zmniejszyć wkład jednostkowy z 15,5 do 14,6 procenta dochodu brutto lub podjąć dodatkowe składki. Wszyscy zastaniawiali się wtedy jak zmiany wpłyną na niektóre z świadczeń zdrowotnych, między innymi takich jak: profesjonalne czyszczenie zębów, sztuczne zapłodnienie itp. Badaniu przeprowadzonemu przez gazetę Bild zostało poddanych 78 publicznych placówek. Wyniki pokazały, że w niektórych wyraźnie się coś zmieniło od 2014 roku. Zmiany są zarówno pozytywne jak i negatywne!
Techniker Krankenkasse ma 5 zmian w porównaniu do 2014: – pięć biur więcej (obecnie jest 215), – zmiejszenie dofinansowania do terapii związanej z osteopatią z 360 do 120 euro rocznie, – brak dofinansowania dla profesjonalnego czyszczenia zębów, – zmniejszenie premii za zachowanie dbających o zdrowie.
Barmer GEK ma 3 znaczące zmiany: – 106 biur zamknięto (obecnie jest 694), – zmniejszono dotację dla położnych na wezwanie z 250 do 200 euro rocznie, – usunięto dotacje na osteopatię i czyszczenie dentystyczne.
DAK-Gesundheit także ma 3 zmiany: – zamknięto 122 biura (obecnie 520), – koszty sztucznego zapłodnienia są refundowane w całości (oboje małżonkowie muszą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Niemiec), – bez dofinansowania są osteopatia, czyszczenie zębów i skóry, badania przesiewowe raka skóry i szczepienia podróżne.
W AOK Bayern zmiany są następujące: – do 100 euro więcej dotacji na szczepienia podróżne, – 30 euro dotacji dla alternatywnych środków, – 40 euro dotacji do czyszczenia stomatologicznego dla osób ubezpieczonych w wieku 25 lat.
W AOK Baden-Württember zmiany obejmują: – zamknięcie 20 oddziałów (obecnie 230), – 50 euro do szczepień podróżniczych, 80 euro dotacji dla alternatywnych środków, – 150 euro dotacji na położną na wezwanie, – 120 euro dotacji na osteopatię (dla wszystkich osób ubezpieczonych, nie tylko dla dzieci). Ale na wszystko razem maksymalnie 150 euro rocznie na jednego ubezpieczonego, dla kobiet w ciąży jest to 250 euro.
Członkowie ubezpieczalni, którzy czują się w niekorzystnej sytuacji wywołanej przez te zmiany, mogą pomyśleć o zmianie ubezpieczyciela. W przypadku polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech warto przeanalizować ubezpieczyciela pod kątem wysokości wkładu własnego (wysokość składek), możliwości skorzystania z dodatkowych usług, a także dysponowania bogatym pakietem usług ogólnych. Polski pracownik podejmujący pracę w Niemczech powinien zapytać ubezpieczyciela o interesujące go wszelkie dodatkowe usługi. Często ubezpieczyciel wydaje pozytywną opinię na prośbę ubezpieczonego, gdyż chce zachować nas jako swoich klientów. To powoduje, że także niemieckie ubezpieczalnie walczą o ubezpieczonych, na czym mogą skorzystać również polscy pracownicy.
©finanzamt.pl
Łatwiejszy, szybszy i bez papierków zwrot podatku już od stycznia 2017!
Jak co roku w zbliżającym się nowym roku czeka na podatników obowiązek złożenia nowego zeznania podatkowego. Wiąże się to często z bałaganem w papierach i może nas kosztować sporo nerwów. Ale w niemieckim prawie mają nastąpić zmiany ukierunkowane na szybsze załatwianie spraw przez urzedników. Jeśli Bundestag i Bundesrat w pierwszej połowie przyszłego roku dadzą zielone światło dla nowych przepisów, to powinny one wejść w życie 1 stycznia 2017. W pełni powinny zostać wdrożone do 2022 roku. Podatnicy w najbliższej przyszłości mają składać swoje deklaracje do Urzędu Skarbowego tylko drogą elektroniczną, bez zbędnej papierologi. Dowody na darowizny, dochody z zysków kapitałowych, potwierdzenia przejazdów lub dowody na inne wykazane ulgi w zeznaniu mają być przekazywane do urzędu w poszczególnych przypadakach tylko na żądanie urzędnika. Celem całej nowej ustawy jest to, by w przyszłości większość podatników swoje roczne zeznania podatkowe wysyłała tylko drogą elektroniczną. To powinno złagodzić napięcia i nerwy związane z corocznym zeznanie podatkowym. Urzędnikowi pozwoli to skupić się na bardziej skomplikowanych przypadkach podatkowych, co z kolei spowoduje szybsze rozpatrywanie spraw. Nowością ma być decyzja podatkowa wysyłana drogą elektroniczną, a nie jak teraz – tradycyjną drogą pocztową.
©finanzamt.pl
Bezpłatny Wi-Fi w Berlinie
Parokrotnie przekładana i opóźniona decyzja o bezpłatnym dostępie do internetu na terenie Berlina została w końcu podpisana! Wicemarszałek Senatu Bernhard Schodrowski potwierdził taki stan rzeczy. W sumie ma zostać zainstalowanych 650 hotspotów w całym mieście, w tym w Roten Rathaus (Czerwony Ratusz), przy Bramie Brandenburskiej, na Gendarmenmarkt, Filharmonii oraz przy Theater des Westens. Pierwszy rozruch szacuje się na początek roku 2016. Już wtedy turyści i mieszkańcy Berlina będą mogli darmowo serwować na swoich smartfonach będąc w tym mieście. Wszystie punkty w liczbie 650 mają być dostępne do lata 2016. Senat dofinansował projekt ze środków państwowych w wyskości 170 tys. euro w pierwszych dwóch latach działalności. Pozostałe jak i dodatkowe koszty mają być pozyskane od partnerów reklamowych.
©finanzamt.pl