Z OSTATNIEJ CHWILI

Ponad dziesięć miliardów euro nadwyżki w budżecie federalnym!

Gospodarka Niemiec ciągle stabilna. Mimo dużych zawirowań na rynkach światowych to właśnie Niemcy wychodzą na prowadzenie we wszystkich rankingach – jak ogłosił „Spiegel” powołując się na wstępne obliczenia Federalnego Ministerstwa Finansów. Nadwyżka budżetowa jest dwukrotnie wyższa niż to obliczono jesienią 2015 roku. Według raportu ogłoszonego przez niemiecki rząd federalny nadwyżka za rok 2015 wynosi ponad dziesięć miliardów euro. Wysoka stabilność gospodarcza Niemiec daje dużo spokoju naszym rodakom pracującym w Niemczech, a taki stan rzeczy powinien ich cieszyć.

©finanzamt.pl

2016 rok nadal trudny dla rolników

Zgodnie z wypowiedzią jaką udzielił niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt dla „Passauer Neue Presse” nie spodziewa się on poprawy sytuacji dochodowej rolników w Niemczech. Ceny produkcji przemysłowej nie spadły drastycznie w roku 2015. Rozwój na rynku światowym utrzymuje się na oczekiwanym poziomie. Jak powiedział Schmidt na kilka dni przed rozpoczęciem „Internationale Grüne Woche“ w Berlinie, to patrzy z pewnym niepokojem w nowy rok. W średnim okresie sytuacja z punktu widzenia niemieckich polityków ma się poprawić. Komisja Europejska oczekuje, że w najbliższej przyszłości ceny mleka uplasują się na poziomie 35 centów za litr. Warto podkreślić, że istnieją różne sposoby lepszego monitorowania rynku, celem szybszego reagowania na zmiany i tłumienia wahań cenowych.

©finanzamt.pl

Pierwszy strajk w nowym roku Amazon w Bad Hersfeld

W pierwszym strajku w nowym roku w największej na świecie firmie wysyłkowej kontynuowany jest spór zbiorowy. Związek zawodowy wezwał na stronie Amazon do strajku i wyznaczył zeszły poniedziałek na dzień jego ponownego rozpoczęcia. W godzinach porannych 300 uczestników zaangażowanych było w strajk, w ciągu całego dnia do strajku dołączyło 450 pracowników. Pomimo strajku w ciągu całego ubiegłego tygodnia nie było przestojów w pracy w pozostałych lokalizacjach. Zgodnie z wypowiedzią sekretarza Mechthild Middeke, to w nowym roku pracownicy Amazon będą gotowi do strajków. Czy to oznacza, że na tym pierwszym nie poprzestają? Strajki mają na celu przeforsowanie dla ponad 10 tysięcy pracowników amerykańskiej firmy zatrudnionych w Niemczech, umów taryfowych na poziomie sprzedaży detalicznej i wysyłkowej.

©finanzamt.pl

Sprzedaż BMW w 2015r. lepsza niż Mercedesa i Audi

Nowy rok sprzyja podsumowaniom, nie inaczej ma się sprawa z koncernem samochodowym marki BMW. W roku 2015 bawarski koncern odnotował sprzedaż na poziomie 2,25 miliona samochodów. Tym samym BMW utrzymało pozycję lidera w sektorze samochodów luksusowych, bijąc tym samym konkurencję w postaci Mercedesa i Audi. Pomimo przeciwności na niektórych rynkach, sprzedaż samochodów BMW wzrosła o 6,1 procent, co jest świetnym wynikiem! Jak powiedział na pokazie samochodów w Detroit dyrektor sprzedaży Ian Robettson, to management BMW spodziewa się dalej wielu wyzwań w roku 2016. Z tego powody ważne jest, by nadal elastycznie reagować na aktualne warunki rynkowe, co ma doprowadzić do utrzymania się na drodze do sukcesu. Mimo spadku sprzedaży w grudniu 2015 o 0,8 procenta, zarząd jest pewien, że nastąpi dalsz rozwój koncernu. Sprzedaż BMW wzrosła w Europie. To na starym kontynencie grupa z Monachium sprzedała milion samochodów, co odpowiada 9,4 procentowemu wzrostowi. W Chinach sprzedano około 464 tysiące samochodów, czyli o 1,7 procenta więcej w odniesieniu do poprzedniego roku. W USA sprzedaż osiągnęła podobny poziom wzrostu około 2,2 procenta, co dało  405 tysięcy sprzedanych samochodów. Najwięksi rywale byli nieco gorsi niż BMW. Mercedes sprzedał 1,99 miliona aut, natomiast Audi odnotowała sprzedaż na poziomie 1,8 mln aut. Większość ze sprzedanych samochodów wyszło z pod ręki naszych rodaków. Musimy pamiętać, że to właśnie w koncernie BMW pracuje jedna z najliczniejszych grup polskich migrantów zarobkowych. W zakładach w Monachium czy też w Dingolfing można na taśmie bardzo usłyszeć polski język.

©finanzamt.pl