Z OSTATNIEJ CHWILI

Zamówienia w branży budowy maszyn stale rosną!

Bardzo dobra wiadomość dla Polaków pracujących w niemieckiej branży budowy maszyn. Sytuacja zamówień w branży cały czas jest dobra, a to oznacza dla zatrudnionych w tym sektorze stałą i pewną pracę w najbliższym czasie. Jak podał niemiecki Urząd Statystyczny, w końcówce roku branża budowy maszyn odnotowała kolejny wzrost. W porównaniu do miesięcy wcześniejszych końcówka roku wykazała 6-procentowy wzrost w sektorze nowych zamówień. Światowy popyt na maszyny i urządzenia przemysłowe odnotowuje coraz to większe tendencje wzrostowe. Branża krajowa odnotowała 9-procentowy wzrost miejsc zatrudnienia, gdzie w tym samym czasie w innych krajach wzrost był tylko 4-procentowy. Wcześniejsze chwilowe osłabienie miało związek z kiepską kondycją na rynku chińskim, od którego niemieccy producenci są nieco uzależnieni. Jednak w pozostałych krajach poza strefą euro, popyt na zamówienia zagraniczne wzrósł do 4 procent.

©finanzamt.pl

Ceny na niemieckich stacjach benzynowych nadal idą w dół

Coraz lepsze wieści dla Polaków tankujących swoje samochody w Niemczech. W ostatni weekend cena benzyny spadła do 1,129 euro, a oleju napędowego do 0,86 euro za litr. Cena ropy spada i spada. W ostatnim tygodniu koszt baryłki wynosił 29 euro. Niesamowite, ale mamy do czynienia w Niemczech z najniższym wynikiem od 12 lat!!! Według obliczeń, to dzięki wciąż spadającej cenie, kierowcy w Niemczech zaoszczędzą ponad 10 miliardów euro. Kwota niebywała. Jak podaje w swoich statystykach ADAC, to na stacjach benzynowych w zeszłym tygodniu można było zatankować diesla już za 0,879 centów za litr. Jest to duża różnica, gdyż benzyna kosztowała 1,149  euro za litr. Cena oleju opałowego też spada i to do 39,26 euro-centów za 100 litrów. Sytuacja sprawia, że przy zbiorniku o pojemności 3000 litrów zaoszczędzimy około 420 euro w porównaniu do roku poprzedniego. Dzięki spadkowi cen ropy także ceny za bilety lotnicze są obecnie o 2,8 procenta tańsze niż rok temu.

©finanzamt.pl

Plus 1,7% wzrostu niemieckiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 1,7 procenta. Daje to drugi rok z rzędu wzrost powyżej średniej w ostatnich dziesięciu latach, co ogłosił Federalny Urząd Statystyczny w Berlinie. Niewiele osób martwi się obecnie o swoje miejsca pracy, co niezwykle cieszy. Na rynku pracy w Niemczech mamy do czynienia z pewnym precedensem. Otóż od 24 lat nie było w Niemczech tak niskiego poziomu bezrobocia. W grudniu 2015 bezrobocie wynosiło zaledwie 2.681.000 osób. Konsumpcja jest motorem napędowym niemieckiej gospodarki i to pomimo przyjęcia wielu uchodźców oraz wydania na integrację setek tysięcy euro (a w związku z zaistniałymi problemami koszty przyjęcia uchodźców mogą być jeszcze większe). Wielu ekonomistów ocenia imigrację z Syrii, Iraku czy Afganistanu jako program stymulacyjny także w odniesieniu do 2016 roku. Tanie ceny ropy oraz słabe euro przyczyniły się do zwiększenia usług eksportowych. Tak więc w roku 2016 pomimo kryzysu związanego z uchodźcami, zagrożenia terrorystycznego i słabnącej gospodarki Chin wszyscy patrzą na najbliższe miesiące z wielkim optymizmem. Prawie wszystkie przedstawione prognozy przewidują wzrost gospodarczy na mniejszym lub większym poziomie. W Republice Federalnej Niemiec władze lokalne i społeczne generują drugi rok z rzędu nadwyżki. W ten oto sposób Niemcy są po raz kolejny dalecy od przekroczenia limitu deficytowego na poziomie 3,0 procenta PKB.

©finanzamt.pl

Zmiana kart kredytowych

Wiele instytucji bankowych w Niemczech będzie zmieniało karty do kredytowe z uwagi na stosunkowo dużą przestępczość związaną z możliwością uzyskania przez przestępców danych zawartych na karcie. Okazuje się bowiem, że karty kredytowe będące aktualnie w obiegu, mogły zawierać błąd umożliwiający przestępcom dostęp do danych. Karty chcą zmienić min. Commerzbank, Postbank oraz ING Diba. Klienci tych instytucji bankowych mogą spodziewać się za jakiś czas listów, w których sprawa zostanie precyzyjniej przedstawiona, a do listu załączona będzie nowa karta.

©finanzamt.pl