Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska firma bierze szturmem niemiecki rynek

Jak zgodnie informują największe media w Niemczech, polska firma z siedzibą we Wrocławiu ma przejąć na niemieckim rynku 144 oddziały największej na świecie sieci kawiarni. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnich miesiącach, że polska firma szturmem bierze rynek w Niemczech. Jak pokazują ostatnie tendencje rynkowe, polskie przedsiębiorstwa coraz śmielej poczyniają sobie na wymagającym rynku w Niemczech. Przede wszystkim kupują już istniejące przedsiębiorstwa, a następnie rozwijają je. Ten model działa z powodzeniem w wielu branżach.


Chcesz uzyskać sukces w biznesie w Niemczech? Wejdź na portal: www.zollamt.pl

 

Bayern blisko wielkiego sukces finansowego

Bardzo dobre wieści finansowe napłynęły od najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Niemczech. Jak poinformował FC Bayern München oraz UEFA, za udział Bawarczyków w półfinałach Ligi Mistrzów od Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) niemiecki klub otrzyma gratyfikację finansową w wysokości 7 milionów euro. Dotychczasowe premie za udział w Champions League aktualnego mistrza Niemiec wzrastają do 38 milionów euro. Łączne przychody klubu w tej edycji Ligi Mistrzów wyniosły już 90 milionów euro. Zdobycie tytułu w dniu 28 maja w Mediolanie będzie dla bawarskiego klubu potwierdzeniem kolejnych 15 milionów euro dochodu. Jako przegrani otrzymaliby 10,5 miliona euro. W ubiegłym sezonie Bayern, jako półfinalista otrzymał 49.865 milionów euro premii z UEFA. W sezonie 2015/2016 rozkłady zysków znacznie wzrosły, a startowe 32 uczestników fazy grupowej wzrosło do dwunastu milionów euro.

©finanzamt.pl

Inflacja w Niemczech wyższa niż oczekiwano

Kupujecie Państwo w Niemczech produkty, usługi lub korzystacie z możliwości zakupu papierów wartościowych?  Złe informacje napływają z Niemiec dla konsumentów i oszczędzających. Wyższe niż oczekiwano dane na temat inflacji niemieckiej zwiększyły ceny niemieckich obligacji skarbowych. Rentowność obligacji dziesięcioletnich była na poziomie 0,16 procenta. Niemieckie ceny konsumpcyjne wzrosły zaskakująco silnie w marcu. Sytuacja roczna inflacji wyniosła 0,3 procent. Jednak oczekuje się, że inflacja utrzyma się w najbliższych miesiącach na tym samym poziomie, co przewidują specjaliści na podstawie danych niemieckiego Urzędu Statystycznego.

©finanzamt.pl

Pracownicy call center Telekom zapowiadają strajk

Polacy korzystający w Niemczech z operatora jakim jest Telekom, mogą mieć przejściowe kłopoty z obsługą w wybranych punktach operatora w Bawarii.  Związek zawodowy Verdi poinformował, że wezwał pracowników Telekom z całej Bawarii do rozpoczęcia strajku zbiorowego. Około 380 pracowników obsługi klienta i sprzedaży chce przez cały dzień strajkować. Są to według Verdi zwłaszcza lokalizacje Schweinfurt, Norymberga, Augsburg i Weiden. Tego samego dnia w Bonn mają się rozpocząć rozmowy zbiorowe w nowej rundzie negocjacji.  Związek zawodowy domaga się od Telekom między innymi wzrostu płac o pięć procent i wykluczenia umownego przymusowych zwolnień. Telekom w ostatnich negocjacjach oferował podniesienie płac w dwóch etapach o 2,8 procenta.

©finanzamt.pl

Zmiany opłat abonamentowych za radio i telewizję

Dobra informacja dla osób, które mają w Niemczech telewizor lub odbiornik radiowy. Opłata radiowo-telewizyjna będzie wkrótce mniejsza. Plan jest taki, by od pierwszego stycznia 2017 roku gospodarstwa płaciły o 30 centów miesięcznie mniej niż dotychczas. Według obecnego projektu opłata miesięczna będzie wtedy wynosiła 17,20 euro. Komisji określająca potrzeby finansowe nadawców poinformowała opinię publiczną, że jest za ustanowieniem nowych cen na okres czterech lat. Może się jednak okazać, że zmiany mające wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 nie zostaną wcale wdrożone. Wtedy nowe rozporządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2017. Na odłożenie w czasie mogą mieć wpływ parlamentarne procedury ratyfikacji.

©finanzamt.pl