Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemcy mają środki finansowe na wypłatę zasiłków!

Bardzo istotna informacja dla osób pobierających w Niemczech zasiłki dla bezrobotnych. Rezerwa jaką posiadała Federalna Agencja Pracy pod koniec 2015 roku, to prawie dziewięć miliardów euro, o czym poinformował rzecznik władz tej instytucji. Przy tak sprzyjającym wzroście do 2018 roku można by osiągnąć wynik do 15 miliardów euro, natomiast do 2020 roku byłaby to kwota powyżej 22 miliardów euro. Głównym powodem tak dobrej sytuacji jest zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne. Rezerwa finansowa zbudowana na wypadek kryzysów związanych z pracą wzrosła pod koniec 2015 roku do 7,8 miliarda euro. To budzi bardzo duży optymizm. Z drugiej zaś strony zachęca do korzystania z możliwości pobierania zasiłków, na czym skorzystają min. Polacy posiadający w Niemczech status bezrobotnego. Co ciekawe, wystarczy 12 miesięcy legalnej pracy w Niemczech, aby nabyć prawo do niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych.

©finanzamt.pl

Zbyt mało aptek w Niemczech szansą dla polskich firm farmaceutycznych

Liczba aptek w Niemczech w 2015 roku ponownie uległa zmniejszeniu. Jak podaje Bundesvereinigung Deutscher Apothekerverbände, z łącznej liczby 20.249 aptek w 2015 roku ubyło około 200 placówek. Tendencja ta utrzymała się w pierwszym kwartale 2016 roku. Liczba placówek spadła w tym okresie o prawie 60. Warto pamiętać, iż w Niemczech farmaceuta może pracować maksymalnie w jednej głównej siedzibie i trzech oddziałach. Zmiany demograficzne mają również swoje odzwierciedlenie w branży aptekarskiej.Walka o wykwalifikowanych młodych pracowników jest duża i bardzo trudna. Zmniejszająca się liczba aptek może mieć różne przyczyny. Konkurencja i zmiany demograficzne to jedno, a zwiększone wymogi regulacyjne to kolejne z powodów. Trzeba jednak przyznać, że społeczeństwo niemieckie starzeje się, więc apteki będą coraz bardziej potrzebne. To z kolei okazja dla polskich sieci farmaceutycznych, by zaistnieć z powodzeniem na rynku niemieckim Jeśli chodzi o zagęszczenie aptek w poszczególnych obszarach, to Niemcy są dopiero w połowie drogi w odniesieniu do średniej europejskiej. To kolejny dowód na to, że na tym rynku można jeszcze wiele zdziałać.

©finanzamt.pl

Szkody burzowe mogą kosztować ubezpieczycieli miliard euro

Uwaga Polacy mieszkający w Niemczech i posiadający tam nieruchomości – w Niemczech ruszy niedługo lawina wypłaty odszkodowań za straty poniesione w wyniku działania przyrody. Po wypłatę odszkodowań ustawią się kolejki. Burze z ostatnich tygodni mogą według ekspertów kosztować branżę ubezpieczeniową nawet do jednego miliarda euro, o czym informuje niemiecka Izba Ubezpieczeń. Większość uszkodzeń miała miejsce na ubezpieczone mieszkania, artykuły gospodarstwa domowego oraz samochody. Biorąc pod uwagę dane regiony, a zwłaszcza obszar Bawarii, to Izba Ubezpieczeń oraz SV Sparkassen-Versicherung będzie musiała sięgnąć bardzo głęboko do swoich kieszeni by zrekompensować potrzeby ubezpieczonych. Trzeba jednak zauważyć, że w Niemczech (podobnie jak w Polsce) nie wszyscy ubezpieczają swoje domy i gospodarstwa. Tylko część zawartych umów z ubezpieczycielami domów zawiera elementarną kwestię ubezpieczenia wynikającego z zagrożeń naturalnych jakimi są burze.

©finanzamt.pl

Lufthansa Cargo planuje zlikwidować ponad 500 miejsc pracy

Spółka zależna cargo Lufthansa planuje zlikwidować wiele miejsc pracy, o czym informuje niemiecka prasa na czele z gazetą Spiegel. Zgodnie z przewidywaniami w najbliższych latach należy zmienić zarządzanie i z obsługi naziemnej Lufthansa Cargo zniknie ponad 500 miejsc pracy. W pierwszej kolejności osoby o krotkim stażu pracy mogą spodziewać się utraty stanowiska pracy.  Pracownicy z umowami długoterminowymi są w pewnym stopniu chronieni, ale tylko przez pewien czas. Jak wiadomo ubiegłym roku Lufthansa Cargo osiągnęła spadek zysków. Miało na to wpływ głównie strajki pilotów oraz wojna cenowa w branży. Generalnie branża turystyczna przeżywa w tej chwili problemy, co odbija się także na przewoźnikach i ich spółkach.

©finanzamt.pl