Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmiany w rozliczeniach podatkowych za 2017 rok

Federalne Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwa Finansów poszczególnych niemieckich Landów uzgodniły nowe uregulowania w sprawie rozliczeń podatkowych za rok 2017. Przy składaniu zeznania podatkowego za rok 2017 podatnik będzie mógł zaoszczędzić na zbędnej biurokracji i nie musi koniecznie załączać do deklaracji wszystkich rachunków kosztowych. Nowa regulacja odnosi się zarówno do deklaracji składnych w formie papierowej jak i elektronicznej. Od początku 2018 roku, a więc od momentu, w którym będzie już można składać roczne rozliczenia za rok 2017, zmniejszy się liczba potwierdzeń w formie papierowej, potrzebnych do udowodnienia poniesionych kosztów związanych z wykonywaniem pracy. Tym samym nie będzie potrzebne dodatkowe potwierdzenie za przekazane darowizny, zakupione bilety lub za skorzystanie z usług przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Należy jednak pamiętać, że niemiecki Urząd Skarbowy może zawsze poprosić o przedstawienie rachunków zakupowych przy rozpatrywaniu naszej deklaracji podatkowej. Fakt, iż nie będziemy musieli wysyłać rachunków do Urzędów Skarbowych nie oznacza wcale, że dany podatnik wykazujący ulgę podatkową nie jest zobowiązany do posiadania takowych poświadczeń. Urzędy Skarbowe w Niemczech już teraz zapewniają, że kto wykazuje ulgi i nie dołączy do zeznania podatkowego rachunków i potwierdzeń, ten może spodziewać się zapytań ze strony fiskusa. Jest to pewien nonsens. Z jednej strony ustala się, że forma papierowa rachunków nie jest już potrzebna, a z drugiej strony padają zapewnienia, że i tak podatnicy będą wzywani do okazywania rachunków. W ten sposób tylko wydłuży się procedura rozliczenia podatkowego, gdyż urzędnik będzie bardziej szczegółowo weryfikował dokumentację rozliczeniową, na czym straci oczywiście podatnik czekający na zwrot podatku. W przypadku gdy fiskus wezwie (pisemnie) podatnika do przedłożenia rachunków kosztowych w oryginale, to wydłuży się sam proces weryfikacji, a tym samym decyzja o przyznanym zwrocie podatku wystawiona zostanie później.

©finanzamt.pl

Od 1 lipca 2017 wzrost emerytur w Niemczech

Osoby pobierające w Niemczech emeryturę mogą liczyć na zwiększenie swoich miesięcznych uposażeń. Federalne Ministerstwo Pracy poinformowało o podwyżce emerytur z dniem 1 lipca 2017 roku. O ile wstępne analizy pokazywały, iż w połowie 2017 roku można się spodziewać wzrostu emerytur o około dwa procent, to w przypadku zachodnich Niemiec potwierdziły się wcześniejsze prognozy, gdyż od 01.07.2017 w zachodnich Landach emerytury wzrosną o +1,9%. Nieco lepiej wygląda sytuacja na wschodzie Niemiec. Tam od 01.07.2017 emerytury wzrosną aż o 3,6%, a więc wzrost jest zdecydowanie większy niż na zachodzie. Wcześniejsze prognozy nie przewidziały tego. Podwyżka obejmuje także Polaków, którzy pracowali w Niemczech i nabyli tam prawo do świadczenia emerytalnego.

©finanzamt.pl

Zatrudnienie w opiece

W opiece pracę znajduje bardzo wiele Polek, które przyjeżdżają do Niemiec, aby zaopiekować się starszymi i schorowanymi osobami. Z uwagi na rosnące w niebywałym tempie zapotrzebowanie na opiekunki w branży tej zaszły pewne zmiany. Z ponad 170.000 miejsc pracy utworzonych w ostatnich latach w opiece, aż 130.000 miejsc jest w niepełnym wymiarze godzin. Tylko 40.000 opiekunek mogło liczyć na zatrudnienie na pełnym etacie. Dane te zebrał Federalny Urząd Statystyczny. W przedziale czasowym od 1999 roku do 2015 roku wzrosła liczba pracowników w opiece ambulatoryjnej aż o 93%!!! W roku 1999 było w Niemczech 172.000 opiekunek, natomiast na koniec 2015 roku ich liczba wzrosła do ponad 355.000. Federalny Urząd Statystyczny podaje także, że 38,50% zatrudnionych w usługach opieki domowej to osoby w wieku 50 lat i więcej. Tylko 15,2% to osoby w wieku 30 lat lub młodsze. Trzeba otwarcie przyznać, że zdecydowana większość zatrudnionych w opiece osób to kobiety. Zgodnie z ostatnim prognozami w opiece będzie do roku 2050 potrzebnych aż 1,5 miliona pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że polskie opiekunki mają zapewnione zatrudnienie na jeszcze długie lata. Niedobór opiekunek na niemieckim rynku pracy może także spowodować wzrost wynagrodzeń pracowniczych w branży opieki.

©finanzamt.pl

Pracownicy Porsche otrzymają premię w wysokości 9111 euro

Dzięki dobrym wynikom finansowym uzyskanym ze sprzedaży samochodów sportowych i SUV-ów w roku 2016, pracownicy Porsche mogą liczyć na wysokie roczne premie. Każdy pracownik Porsche w Niemczech dostanie 9.111 euro specjalnej premii, co ogłosiła spółka w siedzibie firmy w Stuttgarcie. Rok wcześniej premia wynosiła 8.911 euro. Tegoroczna premia jak łatwo się można domyślić nawiązuje do jednego z najpopularniejszych modeli sportowych Porsche Carrera 911. Roczny bonus otrzyma aż 21.000 pracowników z niemieckiej fabryki Porsche, w tym: inżynierowie, pracownicy produkcji, ale także ochrona, personel stołówki czy sprzątaczki. Dla koncernu Porsche rok 2016 był najlepszym w jego historii. Rentowność wzrosła o około 10 procent.

©finanzamt.pl

Nowy banknot o nominale 50 EURO

Z początkiem kwietnia 2017 roku konsumenci będą mogli przekonać się na własne oczy, jak wygląda najnowszy banknot 50 euro. Zmiana kolejnego nominału euro jest następnym krokiem europejskich władz monetarnych w walce z fałszerzami. Nowy banknot o nominale 50 euro posiada bardziej skomplikowane zabezpieczanie przed próbą fałszowania niż jego poprzednik. Zgodnie z doniesieniami i statystykami banknot ten jest bowiem najczęściej podrabiany przez oszustów. W nowej pięćdziesiątce istnieją także te same innowacje jak w nowych dwudziestkach, które to zostały wprowadzone do obiegu od 25 listopada 2015 roku. Wzory i kolory pozostają bez zmian. Kolorystycznie nowy banknot 50 euro utrzymuje swoją mieszankę pomarańczowego i brązowego koloru. Do końca 2018 roku mają być wprowadzone również nowe wersje banknotów 100 euro i 200 euro.

©finanzamt.pl

1 milion nowych miejsc pracy w Niemczech do końca 2018 roku

Osoby, które szukają pracy na terenie Niemiec, mogą spodziewać się jeszcze lepszych perspektyw zatrudnienia. Zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi przez Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych w Berlinie przybędzie wkrótce w Niemczech mnóstwo nowych miejsc pracy. Ekonomiści oczekują, że w samym tylko 2017 roku pojawi się na niemieckim rynku pracy aż 600.000 dodatkowych wolnych wakatów. Stopa bezrobocia spadnie do 5,1 procenta do końca 2018 roku, co da wynik o 0,7 punktu procentowego niższy niż na koniec roku 2016. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, a tym samym wielu ofert pracy dla poszukujących zatrudnienia, jest notoryczny brak pracowników w Niemczech. Niemieccy pracodawcy nie mają już kogo zatrudniać. Ponadto koszty pracy wzrosły i nie jest to szczególnie korzystne w stosunku do wydajności. Nowe miejsca pracy szykują się w instytucjach ubezpieczeń społecznych, w sektorze usług, ale także w biurach. Potrzeby kadrowe będzie trzeba także zaspokoić w obszarach edukacji, ochrony, zdrowia i opieki oraz w budownictwie. Boom zwiększy szanse znalezienia pracy przez emigrantów zarobkowych, z których to wielu przybywa co roku do Niemiec. Duże szanse na dobrą bądź lepszą pracę od dotychczasowej mają także Polacy.

©finanzamt.pl

Świetne prognozy dla niemieckiej gospodarki

Eksperci w dalszym ciągu podnoszą swoje prognozy związane ze wzrostem gospodarczym w Niemczech. Jak informują zgodnie Federalny Urząd Statystyczny oraz Instytut Badań Gospodarczych produkt krajowy brutto wzrośnie w Niemczech w 2017 roku o 1,4%. Dotychczas wzrost przewidywano na poziomie 1,3%. Przy jeszcze bardzie optymistycznych rokowaniach na 2017 rok eksperci ekonomiczni spodziewają się wzrostu nawet o 1,6%. Pozytywny rozwój jest także przedstawiany w kontekście pozytywnego nastawienia dla całej gospodarki światowej. Również Europejski Bank Centralny przedstawia swoje prognozy na nadchodzący czas jako bardziej ekspansywne. W dalszym ciągu mamy do czynienia z dobrą sytuacją na rynku pracy. Tak optymistyczne prognozy powodują, że praca w Niemczech nadal będzie pewna.

©finanzamt.pl

Koszty pracy w Niemczech rosną szybciej niż w Unii Europejskiej

W roku 2016 koszty pracy w Niemczech wzrosły o +2,5% w porównaniu do roku poprzedniego. W szczególności koszty pracy związane ze wzrostem poziomu płac wzrosły o +3,4%. Wynika to z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Zarobki brutto pracowników wzrosły przeciętnie w przeciągu roku o +2,3%. W porownaniu do standardów europejskich okazało się, że praca w Niemczech jest droższa niż przykładowo w południowej Europie. Średni koszt w całej Europie wzrósł o +1,9%. We Francji koszty wzrosły o +1,4%, podczas gdy we Włoszech zmalały o -0,5%, co daje nam malejące koszty robocizny w tym kraju. Rosnące koszty pracy zmniejszają konkurencyjność poszczególnych gospodarek, ale za to odzwierciedlają wyższą wydajność i zrównoważenie na rynku pracy. Wzrost kosztów pracy w Niemczech to kolejny dowód na to, że w tym kraju poszybowały w górę zarobki pracowników. To właśnie koszt siły roboczej spowodował w głównej mierze wzrost kosztów pracy.

©finanzamt.pl

Wzrost płacy realnej

Niemcy w najbliższych latach odczują lekki wzrost płacy realnej. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Gospodarczych realne dochody gospodarstw domowych wzrosną, ale z powodu wyższej inflacji nie będzie to bardzo gwałtowny wzrost. To spowoduje, że konsumpcja prywatna nieco spadnie. Inflacja w roku 2017 wzrośnie w tempie +1,9%, natomiast w roku 2018 wzrost inflacji wyniesie nieco mniej, bo już tylko +1,7%. Choć inflacja nabiera tempa, to mimo wszystko oczekuje się w Niemczech wyraźnego wzrostu gospodarczego. Eksperci przewidują, że tylko w 2017 roku będzie to wzrost o +1,3%. Jednak już w 2018 roku tempo wzrostu powinno być wyższe i wynosić odpowiednio +1,8%. Liczba pracowników zatrudnionych w Republice Federalnej Niemiec wzrośnie, a tym samym liczba osób bezrobotnych spadnie.

©finanzamt.pl

Fałszywe oferty pracy

Polacy poszukujący pracy za granicą powinni uważać na coraz częstsze przypadki oszustw. W Niemczech krąży coraz więcej fałszywych ofert pracy. Szczególnie wiele jest ich w ogłoszeniach na róznych portalach internetowych. O problemie falszywych ofert pracy opienię publiczną poinformował Niemiecki Instytut Zgodności DICO. Jak wygląda proceder? Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Instytut, międzynarodowe grupy przestępców umieszczają fałszywe reklamy na portalach internetowych z ofertami pracy lub też wysyłają oferty pracy pocztą elektroniczną. Szukają w ten sposób naiwnych ludzi pragnących podjąć zatrudnienie w Niemczech. W rzeczywistości kradną tożsamość osób poszukujących pracy lub oszukują na duże pieniądze. Płatności dotyczą rzekomych opłat rekrutacyjnych lub też za specjalne oprogramowanie. Oszuści w kolejnych etapach rekrutacji żądają poufnych informacji (np. numeru ubezpieczenia, itp.), bądź wymagają od kandydatów zakupu specjalnego oprogramowania. Oprogramowanie to ma mu pomóc w wykonywaniu jego pracy w domowym biurze. Jak uchronić się przed tego typu oszustami? Przede wszystkim kandydaci do pracy w Niemczech powinni sprawdzić rzetelność firmy, która zamieszcza ogłoszenie. Jeżeli jest to niemiecka agencja pracy, to powinna ona być wpisana na specjalną listę firm prowadzoną przez Federalną Agencję Pracy.

©finanzamt.pl

Produkcja w Niemczech ponownie ze wzrostem

Po zaskakującym wyniku produkcyjnym na zakończenie roku 2016, początek roku 2017 wystartował jednak z dobrym wynikiem. W pierwszym miesiącu 2017 roku końcowe wyniki podajne przez Federalny Urząd Statystyczny wskazują, że całkowita produkcja wzrosła o +2,8%. Dane styczniowe były zatem zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami ekspertów. Koniec 2016 roku był zaskoczeniem dla ekonomistów. W grudniu produkcja spadła według zweryfikowanych danych o -2,4%. We wcześniejszych okresach spadek był jeszcze większy, bo aż o -3,0%. Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu 2017 roku o +3,7% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Szczególnie korzystnie wypadły produkcje dóbr kapitałowych ze wzrostem aż o +6,1%.

©finanzamt.pl

Adidas z zapowiedzią większego zysku

Producent sprzętu sportowego firma Adidas ogłosiła  bardzo dobre prognozy na przyszłość. Od wprowadzenia nowego planu strategicznego w 2015 roku, mającego na celu zniwelowanie pojawiających się od dłuższego czasu strat, Adidas ponownie odnosi coraz większe sukcesy finansowe. Jak przekazał koncern Adidas na konferencji prasowej w Herzogenaurach, dzięki wprowadzonej strategii oczekuje się do roku 2020 wzrostu sprzedaży o 10% do 12%. Oczekuje się tym samym, że zysk firmy wzrośnie o 20% do 22% w tym samym okresie. Szacuje się, że zysk z działalności wzrośnie w bieżącym roku do 1.225 miliarda euro z wyłączeniem różnic kursowych od 11% do 13%. Marka Adidas jest bardzo popularna także w Polsce.

©finanzamt.pl

Spadek sprzedaży na niemieckim rynku samochodowym

Mniej osób kupuje w Niemczech samochody. Największy spadek sprzedaży w lutym odnotowała marka Volkswagen. Sprzedaż lidera na niemieckim rynku samochodowym spada z roku na rok i można mówić już nawet o pewnym załamaniu się rynku. W przeciągu 12 miesięcy, biorąc pod uwagę luty 2016 i luty 2017, był to spadek aż o -18,6%. Tym samym VW sprzedał w lutym 2017 roku tylko 42.500 pojazdów. W ubiegłym roku udział marki Volkswagen w rynku zmniejszył się z 20,9% do 17,5%. W dwóch pierwszych miesiącach 2017 roku spadek sprzedaży wyniósł aż -7,4%. Niewątpliwie na taką sytuację ma wpływ skandal z manipulacją spalinami w pojazdach silnikowych. Udział diesla w nowych samochodach na niemieckim rynku to 45,1% w pierwszych miesiącach 2017 roku. Reasumując: zgodnie z danymi Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego cała branża samochodowa w Niemczech zmniejszyła sprzedaż w lutym 2017 roku o -2,6% w porównaniu do lutego 2016 roku, a tym samym sprzedaż wyniosła 243.602 samochodów.

©finanzamt.pl

Drogie tankowanie i ogrzewanie

Rosnące ceny za energię w Niemczech powodują zwiększenie cen coraz większej ilości usług i rzeczy użytku codziennego. W samym już grudniu 2016 roku ceny konsumpcyjne wzrosły o +1,7% w porównaniu do roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę dane podane przez Federalny Urząd Statystyczny, daje to największy wzrost cen w Niemczech od lipca 2013 roku. Znacznie droższe niż na koniec roku 2015 były przede wszystkim oleje opałowe (+21,9%) i paliwa (+6,0%).  W pierwszych jedenastu miesiącach roku 2016, ceny za energię były mniejsze w porównaniu z rokiem poprzednim. Niestety w chwili obecnej sytuacja na rynku jest taka, że cena za energię rośnie, a inflacja wzrasta. Oba te czynniki nie wpływają korzystnie na ceny konsumpcyjne.

©finanzamt.pl