Zakup przedsiębiorstw w Niemczech na rekordowo wysokim poziomie
Jedną z istotniejszych metod wejścia na rynek niemiecki jest kupienie już istniejącego podmiotu, a następnie rozbudowanie go. Tak robią dziś czołowi inwestorzy na świecie, a wielu z nich (min. z Azji i Ameryki) szuka ciekawych firm w Europie, by w nie zainwestować. Przykładowo Chińscy inwestorzy w 2017 roku wydali rekordową kwotę na przejęcia korporacji i holdingi korporacyjne w Niemczech. Według badania firmy konsultingowej EY, chińskie firmy zainwestowały prawie 13,7 miliarda dolarów, co stanowi równowartość prawie 11,2 miliardów euro w zakupy 54 firm lub na inwestycje kapitałowe. W 2016 roku przeprowadzono wprawdzie więcej transakcji, bo 68, ale chińscy biznesmeni wydali o miliard dolarów mniej. Niemcy byli liczbowo głównym celem inwestycyjnym Chin w Europie i to przed Wielką Brytanią. Przejęcia firm cieszą się w Niemczech dużą popularnością, a coraz więcej polskich przedsiębiorstw inwestuje swoje pieniądze w zakup niemieckiej firmy. Dzięki temu agresywniej wchodzą na rynek i posiadają z miejsca pracowników, dostawców, zaplecze infrastrukturalne i kontakty biznesowe.
©finanzamt.pl
Duży popyt na maszyny
Globalne ożywienie gospodarcze zwiększyło popyt na niemieckie maszyny, co wynika z danych za 2017 rok. Jak podało stowarzyszenie branżowe VDMA we Frankfurcie w całym 2017 roku ceny realne spadły o 8% w przemyśle zorientowanym na eksport w porównaniu z poprzednim rokiem. Zamówienia z zagranicy wzrosły znacznie o 10%. W Niemczech plus wynosił tylko 5%. Mając 1,35 milionów pracowników, przemysł mechaniczny i inżynieryjny twierdzi, że jest największym pracodawcą przemysłowym w Niemczech.
©finanzamt.pl
Dramatycznie wzrasta liczba brakującej kadry nauczycielskiej
Zgodnie z przeprowadzonym badaniem niedobór nauczycieli w szkołach podstawowych w Niemczech staje się dramatyczny i w nadchodzących latach sytuacja będzie wyglądała dramatycznie. Według najnowszych danych fundacji Bertelsmanna do roku 2025 będzie brakowało około 35.000 nauczycieli szkół podstawowych. Zgodnie z tym badaniem, do roku 2025 trzeba będzie zatrudnić w Niemczech prawie 105.000 nowych nauczycieli, a niestety do tego czasu uniwersytety są w stanie wyszkolić zaledwie 70.000 pedagogów. W tej sytuacji powstanie wakat na 35.000 stanowisk pracy. Miejsca te mogliby zająć nauczyciele z zagranicy, jednak koniecznym warunkiem do spełnienia jest biegła znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie.
©finanzamt.pl
W Niemczech kwitnie biznes na słodkościach
Niemcy nie żałują pieniędzy na słodycze. Tylko w handlu spożywczym i drogeriach konsumenci wydali w ubiegłym roku 172 Euro na mieszkańca. Najpopularniejszymi słodyczami była czekolada, żelki i inne słodkości. Całkowite wydatki mieszkańców Niemiec na słodycze wzrosły w 2017 roku aż do 13,8 miliardów euro. Najważniejszym świętem dla przemysłu cukierniczego pozostają niezmiennie Święta Bożego Narodzenia, kiedy kupuje się najwięcej słodyczy. Tak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę badawczą Nielsen.
©finanzamt.pl
Wzrostu w branży budowy maszyn nadal się utrzymuje
Trend wzrostowy we wschodnioniemieckim przemyśle maszynowym i inżynieryjnym trwa, o czym donosi Regionalne Stowarzyszenie „Na Wschód” Niemieckiej Federacji Inżynieryjnej w Lipsku. Zgodnie z wynikami ankiety firmy były w stanie wykorzystać swoje moce produkcyjne średnio o ponad 90 procent rocznie. Portfel zamówień wynosił około pięć miesięcy produkcyjnych. Co drugie przedsiębiorstwo chce zatrzymać obecną siłę roboczą. Jednocześnie coraz więcej zakładów chciałoby zatrudniać nowych pracowników. Niestety braki kadrowe są bardzo duże, dlatego poszukiwania pracowników trzeba rozpocząć za granicą.
©finanzamt.pl
Średniej wielkości firmy tworzą nowe miejsca pracy
Według badania, co trzecie średnie przedsiębiorstwo chce w następnych miesiącach zainwestować więcej pieniędzy i zatrudnić nowych pracowników. Oczekuje się, że gotowość inwestycyjna i dynamika zatrudnienia osiągną rekordowe poziomy w pierwszej połowie 2018 roku. 61 procent ankietowanych średnich przedsiębiorców oceniło swoją sytuację jako dobrą. To jest najwyższa wartość od pierwszego badania przeprowadzonego w 2004 roku. Średniej wielkości firmy są bardzo często pracodawcami dla polskich pracowników zatrudnionych w Niemczech.
©finanzamt.pl
Trudności w znalezieniu kierowcy autobusu
Firmy autobusowe w Niemczech mają coraz większe problemy ze znalezieniem nowych kierowców. Według Federalnego Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Omnibusowych w wielu regionach Republiki Federalnej Niemiec praktycznie nie ma bezrobotnych, którzy mogliby kandydować na wolne stanowiska pracy. Zapotrzebowanie jest tak duże, ponieważ wielu z liczby 103.000 krajowych kierowców jest już w starszym wieku, a potrzeby związane z zatrudnieniem nowego personelu na rozwijającym się rynku autobusów stale rosną. Koszty zrobienia prawa jazdy w wysokości 10.000 euro mogą również zniechęcić przyszłych kierowców. Z tego powodu polscy kierowcy autobusów mają duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w Niemczech w swoim zawodzie.
©finanzamt.pl
Lufthansa: 8000 nowych pracowników
Firma Lufthansa chce zatrudnić w 2018 roku tysiące nowych pracowników. W szczególności poszukiwani są stewardzi. Połowa wśród planowanych 8000 nowych przyjęć stanowi personel pokładowy. Jak ogłosiła Lufthansa, tylko około 2500 stewardów i stewardes chce zatrudnić największa linia lotnicza w Niemczech w swoich centrach we Frankfurcie i Monachium. Ogólnie jest ich ponad 4000. Lufthansa stara się także o to, by zatrudnić również około 900 pilotów. Oprócz tego planuje się utworzenie około 2700 nowych stanowisk pracy dla nowych pracowników w rozwijającej się spółce zależnej Eurowings.
©finanzamt.pl
Firma Daimler ponownie się zwiększyła
Producent samochodów Daimler znacząco zwiększył sprzedaż i zarobki, a to dzięki nowym, najlepszym wynikom sprzedaży. W roku, w którym toczyły się debaty na temat silników wysokoprężnych i zarzutów dotyczących kartelu, grupa z siedzibą w Stuttgarcie odnotowała w 2017 roku sprzedaż o wartości 164,3 mld euro, czyli o 7% więcej niż w 2016 roku. Najważniejsze było osiągnięcie zysku przypadającego akcjonariuszom w wysokości 10,5 miliarda euro, a jest to aż o 23% więcej. W ubiegłym roku Daimler bronił swojej światowej pozycji w sprzedaży samochodów premium przed konkurencyjnym BMW. Sprzedano 2,29 miliona samochodów marki Mercedes-Benz.
©finanzamt.pl
Toyota dąży do rekordowego zysku
Dynamicznie rosnący popyt na rynku krajowym i słabszy Yen dały firmie Toyota podstawy do większego zysku. W ostatnim kwaratle 2017 roku wynik operacyjny wzrósł o 54% do prawie 5 miliardów euro. Zostało to zgłoszone przez japońskiego producenta samochodów. Wzrost ten był wyższy niż oczekiwali analitycy. Przez cały rok Toyota podniosła perspektywy rozwoju. Pod względem zysków operacyjnych grupa, do której należy również mały producent samochodów Daihatsu i producent pojazdów użytkowych Hino Motos, spodziewa się wzrostu o 10% do 16,24 miliardów euro.
©finanzamt.pl
Większe wydatki gospodarstw domowych w Niemczech
Gospodarstwa domowe w Niemczech kupiły w 2017 roku nieco więcej owoców i warzyw. Średnio 72,8 kg świeżych warzyw i 90,9 kg owoców trafiło do jednego gospodarstwa, co ogłosili organizatorzy Fruit Logistica. W porównaniu do 2016 roku wielkość zakupów nieznacznie wzrosła, co wynika z danych z danych posiadanych przez Spółkę Informacyjną Rynku Rolnego. W obu przypadkach gospodarstwo domowe rocznie wydło średnio około 370 euro.
©finanzamt.pl
51 godzin korków rocznie w Monachium
51 godzin zatoru rocznie – w 2017 roku żaden kierowca w Niemczech nie utknął w korku tak długo, jak w bawarskiej stolicy Landu. To sprawia, że Monachium staje się niemieckim kapitałem zatorowym po raz drugi z rzędu, co pokazują badania przeprowadzone przez dostawcę danych o ruchu drogowym Inrix, z czego wszystkie po 44 godzin w Hamburgu, Berlinie i Stuttgarcie. Według informacji koszty, które spowodowały przeciążenia dla wszystkich kierowców bezpośrednio i pośrednio, wyniosły prawie 80 miliardów euro.
©finanzamt.pl
Tesco chce powstrzymać Aldi i Lidl
Według ,,Sunday Times” brytyjska sieć supermarketów Tesco chce powstrzymać niemieckich konkurentów Aldi i Lidl z własnymi sklepami dyskontowymi. W sklepach powinna być niższa oferta w cenach na poziomie Aldi i Lidla. Tesco nie chciał tego komentować. Aldi i Lidl są na drodze do sukcesu w Wielkiej Brytanii. Według Kantal Worldpanel generują one wzrost sprzedaży o 19,2 procent i udział w rynku 12 procent.
©finanzamt.pl
Reżyserskia praca kobiet jest efektywniejsza od mężczyzn
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Badań Mediów Uniwersytetu Rostock, kobiety piastujące zawód reżysera bardziej efektywniej korzystają z dopłat filmowych niż ich koledzy. Dla każdego z widzów pani reżyser wydała 13 euro na subwencję, a pan reżyser wydał 41 euro. Kolejne odkrycie naukowca Elizabeth Prommer: im więcej kobiet należy do zespołu filmowego, tym więcej kobiet można zobaczyć na ekranie. Jak twierdzi autorka badań, kobiety są niedostatecznie reprezentowane w niemieckim kinie.
©finanzamt.pl
Unia Europejski promuje baterie do e-samochodów
Wszystko wskazuje na to, że w Unii Europejskiej z każdym rokiem będziemy mieli coraz więcej aut o napędzie elektrycznym. UE przyspiesza prace nad wysokowydajnymi akumulatorami samochodowymi. „My w Europie chcemy nie tylko być konkurencyjni na naszym rynku, ale także na całym świecie, powiedział komisarz ds. Energii z Unii Europejskiej Maros Sefcovic po wydarzeniu „sukces baterii” w Brukseli. Do roku 2025 rynek będzie wynosił 250 miliardów euro rocznie. Komisja chce dopilnować, aby państwa członkowskie mogły w pewnym stopniu wspierać sektor akumulatorowy. Warto dodać, że w niektórych miastach parkowanie dla samochodów elektrycznych jest za darmo. Działanie to ma za cel promowanie pojazdów sprzyjających ekologii.
©finanzamt.pl
Oczekuje się wyższej inflacji
Rząd federalny nieznacznie podnosi prognozę inflacji w swoim nowym rocznym raporcie gospodarczym. Zakłada on, że w roku 2018 ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,7 procent. Jak dotąd było to 1,6 procent. Tak relacjonuje Reuters. Mówi się, że ze względu na słabszy wzrost cen energii, wzrost cen prawdopodobnie będzie nieco niższy niż w ubiegłym roku. Rząd federalny znacznie zwiększył swoje prognozy dotyczące wzrostu w bieżącym roku na 2,4 procent w porównaniu do dotychczasowych 1,9 procenta.
©finanzamt.pl
Europa na drodze do wzrostu
Dobry okres dla emigracji zarobkowej. Gospodarka Europy wzrosła w 2017 roku bardzo mocno, a takiego wzrostu nie było już od 10 lat. O tym fakcie poinformowała agencja statystyczna Eurostat. Zarówno w UE jak i w strefie euro wyniki gospodarcze wzrosły w ubiegłym roku o 2,5 procent. W obu przypadkach był to najsilniejszy wzrost od 2007 roku. Zgodnie z dalszymi informacjami agencji Eurostat w ostatnim kwartale 2017 roku gospodarka UE i unii walutowej wzrosła o 0,6 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.
©finanzamt.pl
Ceny konsumpcyjne nieznacznie wzrosły
Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły o +1,6% na początku roku 2018 w porównaniu do roku ubiegłego. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, przeciętnie zdrożała żywność, dla której ceny wzrosły w styczniu 2018r. o +3,1%. Natomiast inflacja na energię i paliwa dla gospodarstw domowych wzrosła jedynie o +0,9%. Z tego powodu stopa inflacji w styczniu pozostaje w granicach ostatnich miesięcy. W całym 2017 roku ceny wzrosły o +1,8%. Wzrost cen był więc znacznie wyższy niż rozwój ostatnich lat.
©finanzamt.pl
Export z Niemiec stale rośnie
Niemiecki sektor eksportowy zmierza do kolejnego rekordowego roku po mocnym listopadzie. W miesiącu tym zostały wyeksportowane towary o wartości 116,5 miliarda euro. To był wzrost o 8,2% w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszych jedenastu miesiącach wzrosły eksporty o 6,5% do 1178,6 miliarda euro. W całym roku 2016 przedsiębiorstwa eksportowe osiągnęły trzeci rekord z rzędu z wartością 1207,5 miliarda euro. W listopadzie wzrósł również import o 8,3% do 92,8 miliarda euro.
©finanzamt.pl