Aktualności:

Opłacanie rachunków z konta

Dokonywanie operacji bezgotówkowych w obrębie Unii Europejskiej zostało uproszczone z dniem 01.11.2009. Dotyczy to dokonywania przelewów, płatności kartą i obciążeń konta. Strefa płatności Euro (single euro payments area - SEPA) umożliwia instytucjom oferującym usługi płatnicze stosowanie na terenie całej Europy płatności w Euro. System ten funkcjonuje już od początku 2008 roku i umożliwia obok krajowych przelewów także zagraniczne przelewy. Od 1. listopada 2009 SEPA umożliwia już także obciążenie kont bankowych.
Osoba, która przebywa w Niemczech i w tym czasie musi opłacić w innym kraju europejskim rachunki (np. za mieszkanie, ubezpieczenie, telefon, prąd, itd.), może skorzystać z tego uproszczenia. Wtedy co miesiąc z niemieckiego konta będzie realizowany przelew zagranicę.  
Źródło:
Bankpresse Ausgabe Dezember 09

 

Podatek solidarnościowy z zastrzeżeniami

Nadzieje na ostateczne zniesienie najbardziej kontrowersyjnego od lat podatku solidarnościowego prysły niczym bańka mydlana, gdyż Sąd Finansowy w Münster uznał go za zgodny z prawem.

Ostateczną odpowiedź na skargi podatników odnośnie podatku solidarnościowego udzieli Federalny Trybunał Konstytucyjny. Czas oczekiwania na decyzję jest jednakże bliżej nieznany. Aby uniknąć lawiny skarg podatników, Minister Finansów zareagował zapobiegawczo i wystosował pismo do instytucji zarządzania finansami.

Urzędy Skarbowe ustaliły tymczasowo podatek solidarnościowy na okres oceny, jako obowiązkowy przy rozliczeniach podatkowych począwszy od roku 2005.
Od 23.12.2009 nie są wymagane odwołania od decyzji podatkowej odnośnie podatku solidarnościowego.

Podstawa prawna:
Pismo Ministra Finansów z dnia 7.12.2009, IV A 3 . S 0338/07/10010

 

600 EUR dla podróżujących samolotem

Bardzo dobra wiadomość dla podróżujących z Niemiec do Polski samolotem: linie lotnicze muszą w przypadku opóźnienia 3-godzinnego zapłacić odszkodowanie swoim klientom.
Wysokość odszkodowania za opóźnienie lotu wynosi od 250 do 600 EUR.
Linie lotnicze muszą zapłacić odszkodowanie również w przypadku awarii technicznych samolotu, które spowodują opóźnienie powyżej 3 godzin.
Przed sądami Bundesgerichtshof oraz Handelsgericht w Wiedniu toczyły się sprawy pomiędzy poszkodowanymi pasażerami a liniami lotniczymi Condor i Air France w sprawie odszkodowań za 22 oraz 25 godzinne opóźnienia. Condor i Air France chciały zakwalifikować opóźnienie jako anulowanie lotu, za co nie przysługuje żadne odszkodowanie. Sędziowie wykazali jednak dużą roztropność i nie ulegli naciskom linii lotniczych.

Austriackie sądy przekazały sprawę sądom europejskim, a te zadecydowały, że już w przypadku opóźnienia trzygodzinnego pasażerom należy się odszkodowanie.

Oto stawki odszkodowania:
do 1500 km - 250 Euro
do 3500 km - 400 Euro
pow. 3500 km - 600 Euro

Proszę pamiętać, że gdy lecąc z Niemiec do Polski samolotem nastąpi 3-godzinne opóźnienie, to należy się Państwu odszkodowanie w wysokości przynajmniej 250 EUR. 

Podstawa prawna: EU Gerichtshof, wyrok z dnia 19. 11. 2009, numer sprawy C-402/07 oraz C-432/07

Źródło: Informacje prasowe.

 

Solidaritätszuschlag do 2019

Podatek solidarnościowy, który został wprowadzony po zjednoczeniu Niemiec – w zamyśle na kilka lat – nie dość, że nadal obowiązuje, to jeszcze najprawdopodobniej pozostanie do 2019 roku.
Podatek ten płacą podatnicy z zachodnich Landów na rzecz wschodnich. W tej chwili toczy się spór przed Finanzgericht Niedersachen o zasadność tego podatku, gdyż od zjednoczenia Niemiec upłynęło już 20 lat.

 

ELENA – elektroniczna informacja o zarobkach

Od 2010 roku wchodzi w życie ustawa o elektronicznej informacji o zarobkach. W skrócie ELENA.
Od roku 2010 pracodawcy muszą przekazywać zakodowane dane o zarobkach swoich pracowników do centralnego serwera, na którym zostaną one zapisane pod nadanym pseudonimem.  
Dane te będą wykorzystywane przez niemieckie urzędy dopiero od roku 2012.
Będzie to baza danych o zarobkach. Dzięki informacjom zawartym w ELENA, urzędy będą ustalały wysokość zasiłku dla bezrobotnych, wysokość dodatku mieszkaniowego czy też wysokość zasiłku rodzicielskiego osób, które złożą stosowny wniosek na któreś ze świadczeń.   
Elektroniczna informacja o zarobkach zastąpi dotychczasowe zaświadczenia pracodawców wystawiane w formie papierowej.
Ustawa ma ulepszyć przepływ informacji oraz usprawnić obieg dokumentów.

 

Strona 48 z 48

«pierwszapoprzednia4142434445464748następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.