Aktualności:

600 EUR dla podróżujących samolotem

Bardzo dobra wiadomość dla podróżujących z Niemiec do Polski samolotem: linie lotnicze muszą w przypadku opóźnienia 3-godzinnego zapłacić odszkodowanie swoim klientom.
Wysokość odszkodowania za opóźnienie lotu wynosi od 250 do 600 EUR.
Linie lotnicze muszą zapłacić odszkodowanie również w przypadku awarii technicznych samolotu, które spowodują opóźnienie powyżej 3 godzin.
Przed sądami Bundesgerichtshof oraz Handelsgericht w Wiedniu toczyły się sprawy pomiędzy poszkodowanymi pasażerami a liniami lotniczymi Condor i Air France w sprawie odszkodowań za 22 oraz 25 godzinne opóźnienia. Condor i Air France chciały zakwalifikować opóźnienie jako anulowanie lotu, za co nie przysługuje żadne odszkodowanie. Sędziowie wykazali jednak dużą roztropność i nie ulegli naciskom linii lotniczych.

Austriackie sądy przekazały sprawę sądom europejskim, a te zadecydowały, że już w przypadku opóźnienia trzygodzinnego pasażerom należy się odszkodowanie.

Oto stawki odszkodowania:
do 1500 km - 250 Euro
do 3500 km - 400 Euro
pow. 3500 km - 600 Euro

Proszę pamiętać, że gdy lecąc z Niemiec do Polski samolotem nastąpi 3-godzinne opóźnienie, to należy się Państwu odszkodowanie w wysokości przynajmniej 250 EUR. 

Podstawa prawna: EU Gerichtshof, wyrok z dnia 19. 11. 2009, numer sprawy C-402/07 oraz C-432/07

Źródło: Informacje prasowe.

 

Solidaritätszuschlag do 2019

Podatek solidarnościowy, który został wprowadzony po zjednoczeniu Niemiec – w zamyśle na kilka lat – nie dość, że nadal obowiązuje, to jeszcze najprawdopodobniej pozostanie do 2019 roku.
Podatek ten płacą podatnicy z zachodnich Landów na rzecz wschodnich. W tej chwili toczy się spór przed Finanzgericht Niedersachen o zasadność tego podatku, gdyż od zjednoczenia Niemiec upłynęło już 20 lat.

 

ELENA – elektroniczna informacja o zarobkach

Od 2010 roku wchodzi w życie ustawa o elektronicznej informacji o zarobkach. W skrócie ELENA.
Od roku 2010 pracodawcy muszą przekazywać zakodowane dane o zarobkach swoich pracowników do centralnego serwera, na którym zostaną one zapisane pod nadanym pseudonimem.  
Dane te będą wykorzystywane przez niemieckie urzędy dopiero od roku 2012.
Będzie to baza danych o zarobkach. Dzięki informacjom zawartym w ELENA, urzędy będą ustalały wysokość zasiłku dla bezrobotnych, wysokość dodatku mieszkaniowego czy też wysokość zasiłku rodzicielskiego osób, które złożą stosowny wniosek na któreś ze świadczeń.   
Elektroniczna informacja o zarobkach zastąpi dotychczasowe zaświadczenia pracodawców wystawiane w formie papierowej.
Ustawa ma ulepszyć przepływ informacji oraz usprawnić obieg dokumentów.

 

Strona 48 z 48

«pierwszapoprzednia4142434445464748następnaostatnia»
Copyright © 2009-2017 Finanzamt.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakaz kopiowania. Wykorzystywanie tekstów wymaga opłacenia licencji.