Z OSTATNIEJ CHWILI

Ceny w Niemczech na podobnym poziomie

Koszt życia w Niemczech wzrósł zgodnie z oczekiwaniami. Z ostatnich doniesień Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja jest na poziomie 0,3 procenta. Ceny ogólnych dóbr konsumpcyjnych były w ostatnim okresie wyższe o 0,3 procenta niż rok temu o tej samej porze. Był to drugi taki wzrost cen w tym roku. Pierwszy był w maju o 0,1 procenta. W stosunku miesięcznym ceny konsumpcji wzrosły w czerwcu o 0,1 procent, zatem pierwsze szacunkowe informacje zostały potwierdzone zgodnie z oczekiwaniami ekspertów. Na tak niski wzrost cen mają wpływ przede wszystkim bardzo korzystne dla wszystkich niskie ceny energii. Stosunkowo niskie ceny produktów naftowych oraz olejów opałowych także odbiły się z korzyścią na tak niskim wzroście cen w Niemczech. Z takiego stanu rzeczy cieszą się Polacy pracujący w Niemczech. Zakładając podwyżki płac koszty utrzymania nie wzrosły.

©finanzamt.pl

Sklepy RTV i AGD w Niemczech muszą przyjąć zużyty sprzęt

Od 24 lipca 2016 oddanie starych urządzeń takich jak np. pralki, lodówki, telewizory, radia, itd.  będzie jeszcze łatwiejsze. Zgodnie z wprowadzoną nową regulacją nawet sprzedawca internetowy ma obowiązek przyjąć od konsumenta stary sprzęt RTV i AGD. Skoro nawet sklepy, które prowadzą swoją sprzedaż online są zobowiązane do odebrania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, to na dzień dzisiejszy możemy się pozbyć zajmujących nam miejsce sprzętów praktycznie wszędzie. Na jedną rzecz trzeba jednak zwrócić uwagę – powierzchnię magazynową. Jak informuje Verbraucherzentrale sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kwadratowych muszą zapewnić wszystkim możliwość odbioru starego sprzętu. Liczy się powierzchnię sprzedawanych w sklepie urządzeń elektrycznych i innych towarów. Dla sprzedawców internetowych liczy się powierzchnię magazynową ze stanu urządzeń elektrycznych. Praktycznie wszyscy giganci przemysłowi są zobowiązani do odbioru starego sprzętu. Usługa zabrania starego sprzętu musi być darmowa. Zgodnie z nową regulacją odbiorca może policzyć tylko i wyłącznie koszty transportu. Z tego powodu najbardziej opłaca się samemu dostarczyć sprzęt do punktu odbioru. Ze względu na wielkość urządzeń nie wszyscy będą w stanie to zrobić. Wtedy trzeba zamówić transport. Polacy mieszkający w Niemczech mogą poczekać na zorganizowane akcje zabierania starego sprzętu. Niemieckie gminy będą organizować zbiórki starego sprzętu na swoim obszarze. Mogę one jednak wymagać jakiś opłat za ową przysługę dla mieszkańców korzystających z tej możliwości. Warto jednak skalkulować koszty, gdyż może się okazać, że zorganizowana zbiórka starego sprzętu wyjdzie taniej, niż indywidualne dostarczenie sprzętu do punktu odbioru. W momencie dostawy urządzenia do domu konsumenci muszą przy zawieraniu umowy sprzedaży poinformować sprzedawcę, czy urządzenie starszego typu zostanie zabrane przez niego w momencie dostawy. Sklep internetowy musi powiadomić konsumentów przy zakupie urządzenia o możliwości zwrotu starego urządzenia. Sprzedawcy internetowi mogą zorganizować na przykład punkty zbiórki w sklepach detalicznych. Wycofanie dużych urządzeń może odbywać się również w miejscu dostarczenia nowego sprzętu, to znaczy, gdy dostarczany jest nowy do klienta w drzwiach wejściowych. Klient musi być powiadomiony z wyprzedzeniem o takiej możliwość i to on podejmuje decyzję, czy chce oddać stare urządzenie.

©finanzamt.pl

Sprzedaż BMW mniejsza niż Mercedesa

BMW po początkowym spadku sprzedaży odnotowuje powolny wzrost. Potwierdziły się początkowe doniesienia o czerwcowej sprzedaż całej grupy, gdyż wzrosła ona odpowiednio o 9,1 procent do poziomu 227.849 samochodów, o czym poinformował koncern samochodowy z Monachium. Marka BMW rosła mało wyraźniej w porównaniu do swojego konkurenta ze Stuttgartu. Mercedes-Benz miał dużo lepszą sprzedaż i zgodnie z danymi opublikowanymi przez koncern odnotował w czerwcu wzrost sprzedaży o +11,4 procent. W sumie w pierwszej połowie roku Mercedes sprzedał już ponad milion samochodów swojej marki. Pozostawił tym samym przeciwnika z Monachium daleko w tyle. Grupie BMW nie udało się osiągnąć w tym roku pół miliona sprzedanych samochodów. BMW walczy głównie w USA o to, by jak najszybciej dogonić swojego rywala. W Europie i Chinach obie grupy mają sprzedaż na podobnym poziomie.

©finanzamt.pl

Niemiecka kolej zwiększa zyski

W pierwszej połowie 2016 roku niemieckie koleje odnotowały zwiększenie swoich zysków. Między styczniem a czerwcem tego roku koncern kolejowy DB wypracowała średni zysk przed odliczeniem odsetek i podatków około jednego miliarda euro. Daje nam to o 13 procent więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszej połowie roku 2015 strajki maszynistów, zła pogoda, silna konkurencja oraz modernizacje miały duży wpływ na niski poziom zysków niemieckich kolei. Zysk netto w tym czasie to tylko 391 milionów euro. Jak informuje Deutsche Bahn, to głównie dzięki restrukturyzacji koncern osiągnął tak dobry wynik w 2016 roku. Niemiecka kolej miała także rekordową liczbę pasażerów w ruchu dalekobieżnym. Liczba wyjazdów wzrosła w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku aż o 10,6 procent do 66,7 milionów. To naprawdę świetny wynik.

©finanzamt.pl