Z OSTATNIEJ CHWILI 12

Praca czasowa podbija przemysł metalowy

W przemyśle metalowym i elektrycznym pracuje ponad milion osób zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi lub na umowę o dzieło. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Przemysłowy Związek Zawodowy liczba ta odpowiada prawie 1/3 wszystkich zatrudnionych w tej branży.Trend ten jest najbardziej widoczny w przemyśle samochodowym. 763.000 osób jest zatrudnionych na stałe. Pracowników tymczasowych jest 100.000, a z umową o dzieło 250.000 osób. Również przemysł stalowy i stoczniowy coraz chętniej sięgają po pracowników czasowych.

© finanzamt.pl

Ożywienie branży budowlanej

Liczba zezwoleń na budowę osiągnęła w trzecim kwartale roku rekordowy wynik 202.100 pozwoleń ! Jest to najwyższy wynik od roku 2004. Jak tłumaczy główny ekonomista Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego (HDB) inwestorzy cały czas szukają możliwości inwestycyjnych i stawiają przede wszystkim na nieruchomości.

© finanzamt.pl

Mini-GmbH metodą na sukces

Relatywnie młoda struktura „Mini-GmbH” zyskała wielu zwolenników. Jak pokazały obliczenia w projekcie badawczym Uniwersytetu w Jenie, przedsiębiorcy założyli więcej niż 100.000 małych firm, których wymagany kaptał zakładowy wynosi 1 Euro. Liczba istniejących w Niemczech Ein-Euro-GmbH w ciągu roku zwiększyła się o 14.727 na 91.104. Forma prawna Mini-GmbH funkcjonuje dopiero od roku 2008.

© finanzamt.pl

Rok 2014 korzystny dla urlopowiczów

Rok 2014 okazuje się wyjątkowy korzystny dla pracowników zatrudnionych w Niemczech w aspekcie planowania urlopów. Wszystkie 9 świąt, które w całych Niemczech są ustawowo wolne od pracy wypadają w dni powszednie. Ten, kto zatem sprytnie planuje, może uzyskać z wyznaczonych 22 dni urlopowych minimum 6 tygodni wakacji dla siebie. Dodatkowo święta wypadają tak korzystnie, że tworzą się czterodniowe weekendy. Dla osób zatrudnionych w katolickich Landach 3 dodatkowe święta dają nam jeszcze więcej możliwości.

© finanzamt.pl

Mniej inwestycji w roku 2014

Pomimo zachęcającej koniunktury inwestycje w Niemczech w roku 2014 prawdopodobnie nie nabiorą odpowiedniego tempa. Tylko co trzecia firma chce zwiększyć swoje wydatki, a co szósta nawet obniżyć. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 3300 przedsiębiorstwach przez Instytut Gospodarki Niemieckiej sytuacja na rynku pracy polepsza się, inwestycje pozostają jednak słabe. Wydatki na maszyny i sprzęty będą miały tylko niewielki wpływ na oczekiwany w roku 2014 wzrost gospodarczy w wysokości 1,5 %.

© finanzamt.pl

Taki sam zawód, inna pensja

To, ile zarabia się w swoim zawodzie zależy w dużej mierze od tego, w jakim mieście jest się zatrudnionym, informuje FAZ. Najwyższe pensje brutto otrzymują osoby pracujące w Monachium, Frankfurcie nad Menem i Stuttgarcie. Najniższe zaś w Berlinie, Dreźnie i Lipsku. Różnice między Północą a Południem oraz Wschodem a Zachodem Niemiec pozostają bez zmian. Przykładem może być lekarz, który w Monachium zarabia rocznie 95.340 Euro brutto, a już w Bremen 83.713 Euro.

© finanzamt.pl

Co czwarty zakład w Niemczech chce tworzyć dodatkowe miejsca pracy

Według badań również w przyszłym roku w Niemczech będzie sporo dodatkowych miejsc pracy. Prawie 28 % przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie – informuje Instytut Gospodarki Niemieckiej w Kolonii. Zaś 16 % z 3300 ankietowanych firm zmniejszy ilość miejsc pracy. Instytut utrzymuje swoją prognozę, że niemiecka gospodarka w przyszłym roku odnotuje wzrost o 1,5%.

© finanzamt.pl

Przedsiębiorstwa szukają nowych pracowników

Niemieckie przedsiębiorstwa coraz intensywniej szukają nowych pracowników- w mniejszym jednak stopniu niż miało to miejsce o tej samej porze rok temu. Obecnie niemieckie Agencje Pracy odnotowują utrzymujący się popyt na siłę roboczą. Przyczyniły się do tego widoki na dobrą koniunkturę. W roku 2014 eksperci oczekują jeszcze większego wzrostu gospodarczego.

© finanzamt.pl

Postbank otwiera dodatkowe punkty informacyjne SEPA

Na dwa miesiące przed wdrożeniem nowego europejskiego programu związanego z obrotem płatniczym SEPA klienci banków czują się nadal niewystarczająco poinformowani o zmianach. W związku z tym Postbank startuje w swoich oddziałach z dużą kampanią informacyjną. W grudniu w 320 filiach w całych Niemczech zostaje otwarte nowe stanowisko „SEPA-Schalter”. Przede wszystkim w dużych i średnich miastach ponad 400 specjalnie przeszkolonych pracowników będzie odpowiadało na zapytania swoich klientów.

© finanzamt.pl

Porozumienie w sprawie rent i pracy czasowej

Jak zadecydowali negocjatorzy SPD i Unii od 01.01.2014 powinny wejść w życie proponowane przez koalicjantów zmiany dotyczące rent i pracy czasowej. SPD postuluje za rentą bez potrąceń w wieku 63 lat po 45 latach składkowych. Unia obiecała zaś lepsze perspektywy dla starszych matek, które urodziły dzieci przed 1992 rokiem. Poza tym od roku 2017 powinna zostać wprowadzona solidarna renta dla osób o niskich zarobkach wynosząca do 850 Euro miesięcznie. Będą też nowe regulacje odnośnie pracy czasowej. Wypożyczanie pracownika firmie pracy tymczasowej ma zostać ograniczone do 18 miesięcy.

© finanzamt.pl

Do 2017 podatki bez zmian

Chociaż umowa koalicyjna między Unią a SPD przewiduje w ciągu kolejnych czterech lat dodatkowe wydatki w wysokości 23 miliardów Euro minister finansów Wolfang Schäuble (CDU) jest przekonany, że podwyżka podatków nie będzie konieczna. W wywiadzie dla „Welt” zaznacza jednak wyraźnie, że umowa koalicyjna jest podpisana na okres do 2017 roku, a nie na kolejne 20 lat.

© finanzamt.pl

Wzrosły dochody taryfowe

W ostatnich miesiącach pensje w Niemczech mocno wzrosły. Dochody taryfowe zwiększyły się w trzecim kwartale roku od lipca do września przeciętnie o + 2,5 % w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Najbardziej wzrosły dochody osób zatrudnionych w przemyśle papierowym o +3,7%, następnie metalowym o +3,4% i samochodowym o +3,1%. Ceny dla nabywców wzrosły w tym samym czasie przeciętnie o +1,6%.

© finanzamt.pl

Coraz więcej obcokrajowców inwestuje w niemieckie nieruchomości

Niemieckie nieruchomości stały się znowu interesujące dla zagranicznych inwestorów. W roku 2013 wyniki sprzedaży są najlepsze od początku kryzysu finansowego. Tegoroczna sprzedaż szacowana jest na 30 miliardów co daje o +18,6% więcej niż w roku 2012. Transakcje nie osiągają dotychczasowej wartości rekordowej z roku 2007 kiedy to ich poziom wynosił 52,2 miliardy Euro, jednak w porównaniu do najsłabszego roku 2009, kiedy to wynosiły 10,8 miliardów Euro zauważa się znaczny wzrost. Inwestorzy pochodzą przede wszystkim z USA, Wielkiej Brytanii i Azji.

© finanzamt.pl

Hamburg stolicą przedsiębiorstw rodzinnych

Jak wynika z badań IfM na zlecenie Związku Przemysłowego BDI oraz Deutsche Bank Hamburg jest stolicą największych niemieckich przedsiębiorstw rodzinnych. Właśnie tam ma 4,4 % tych firm swoją siedzibę. Na dalszym miejscu plasuje się Monachium z 2,1% i Berlin z 2,0%. Kolejne miasta to: Kolonia, Bremen, Düsseldorf, Stuttgart i Nürnberg. Ocenionych zostało prawie 4500 największych firm rodzinnych w Niemczech, które wykazują obrót większy niż 50 milionów Euro. Firmy te zatrudniają co 6. pracownika.

© finanzamt.pl

Początek Adwentu satysfakcjonujący dla sprzedawców

Pierwsze weekend Adwentu rozbudził u niemieckich konsumentów chęć do robienia zakupów. Sprzedawcy są wyraźnie zadowoleni, ponieważ obroty są wyższe niż w roku ubiegłym. Sprzedawano przede wszystkim artykuły gospodarstwa domowego, zabawki i artykuły spożywcze. Klienci kupowali również małe prezenty na „Mikołajki” oraz słodycze.

© finanzamt.pl