Z OSTATNIEJ CHWILI

Niemcy wydają więcej pieniędzy na dzieci

Rodzice w Niemczech wydają coraz więcej pieniędzy na swoje pociechy. Wydatki na jedno dziecko wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat o +6,4%, na dwójkę dzieci o +8,5%, a na trójkę dzieci o +7%. Z jednej strony przyczynił się do tego wzrost cen, ale także większe wymagania i zapotrzebowania. Niestety ostatnia podwyżka Kindergeld miała miejsce w styczniu 2010 roku.

©finanzamt.pl

Więcej dużych firm w Niemczech

Po ponad 4 latach dekoniunktury znów powstają na terenie Niemiec duże fabryki. W pierwszym kwartale zarejestrowano 35.000 nowych firm – o 1,5% więcej niż w ostatnim kwartale 2013 roku. Ostatni wzrost odnotowano w 2010 roku. Inaczej jednak wygląda sytuacja jeśli chodzi o małe firmy. Tutaj odnotowany został spadek o 0,1% do poziomu 60.000. Coraz więcej Niemców próbuje sobie pomóc dodatkowym zarobkiem: liczba dorabiających wzrosła o 6,5% do poziomu 70.000.

©finanzamt.pl

Spadek niemieckich cen hurtowych

Spadek niemieckich cen hurtowych został odnotowany w miesiącu maju. Ceny znajdowały się na poziomie 0,9% poniżej poziomu sprzed roku i to po tym, jak jeszcze w kwietniu były niższe o 1,3%, a w marcu o 1,7%. Paliwa stałe i produkty naftowe były w maju w hurcie o 1,2% tańsze niż przed upływem roku, dzięki czemu spowolniony został spadek cen. Mocne rabaty były wyczuwalne jeśli chodzi o zboże, tytoń, nasiona, paszę (- 10,2%), zaś jeśli chodzi o hurt, to odnotowano minus 4,0% przy cenach rud, metali oraz półwyrobów metalowych.

©finanzamt.pl

Heidelberger Druck przebuduje firmę

Niemiecki producent maszyn Heidelberger Druck przeprowadza przebudowę firmy. Główny oddział zarządzania ma przenieść się do końca roku gospodarczego 2014/2015 z dotychczasowej głównej siedziby w Heidelbergu do miejsca produkcji, czyli do Wiesloch-Walldorf. Miejsce pracy zmieni zarząd oraz 500 pracowników. Zmiany mają zmniejszyć koszty firmy.

©finanzamt.pl

Spadek produkcji VW i Opla w Rosji

VW i Opel sprzedają coraz mniej samochodów w Rosji. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprzedaż Volkswagena w Rosji spadła o 10%, a Opla o 12%. Spadek nie ma nic wspólnego z sankcjami gospodarczymi przeciwko Rosji. Producenci VW i Opla mają do czynienia z osłabioną już od 2012 roku rosyjską gospodarką oraz spadkiem wartości Rubla w stosunku do Euro.

©finanzamt.pl

Więcej pieniędzy dla studentów w Niemczech

Studenci w Niemczech niedługo będą otrzymywać wyższe stypendium socjalne dla studentów. Rząd niemiecki chce pomóc krajom związkowym oraz samorządom. Od przyszłego roku chce całkowicie przejąć koszty Bafög (socjalne stypendium dla studentów). Na semestr zimowy 2016/2017 planowana jest obszerna reforma ustawy dotyczącej właśnie tego stypendium. Tym samym studenci mogą liczyć od jesieni 2016 roku na pieniądze od państwa. Nie wiadomo jeszcze jednak jak wysoka będzie „podwyżka” stypendium. Od 2010 roku maksymalna stawka wynosi 670 Euro na miesiąc.

©finanzamt.pl