Federalny Trybunał Konstytucyjny opowiedział się za końcem zasiłku opiekuńczego Betreuungsgeld
W niemieckim ustawodawstwie pojawił się pewien problem prawny dotyczący wypłaty zasiłku Betreuungsgeld przewidzianego dla rodziców małoletnich dzieci. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego orzeczenia sądowego. Problem dotyczy także Polaków pracujących w Niemczech, a posiadających małe dzieci, którym przysługiwało prawo do niemieckiego zasiłku opiekuńczego. Federalny Trybunał Konstytucyjny zdołał już wycofać wprowadzony w 2013 roku miesięczny zasiłek opiekuńczy w wysokości 150 euro dla rodziców, którzy opiekują się dzieckiem w domu i nie wysyłają go do żłobka lub opiekunki. Aktualnie w Niemczech rozpoczął się polityczny spór, ponieważ Bawaria nadal chce wypłacać zasiłek opiekuńczy i w związku z tym zażądała pieniędzy od rządu federalnego. Wśród poszkodowanych rodziców istnieje duża niepewność, gdyż nie wiedzą, czy zasiłek opiekuńczy zostanie natychmiast zniesiony, czy mogą liczyć przynajmniej na razie, a nawet na stałe wsparcie ze strony niemieckiego skarbu państwa. Sędziowie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego są za zniesieniem prawa do Betreuungsgeld. Powód takiego stanowiska jest następujący: zdaniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego to kraj związkowy a nie rząd federalny zajmuje się sprawami świadczeń takimi jak zasiłek opiekuńczy. Rząd federalny nie miał prawa narzucać istnienia tego zasiłku. Sędziowie zadeklarowali jednomyślną decyzję. W tej sytuacji władza ustawodawcza spoczywa na krajach. Obecnie beneficjentem zasiłku opiekuńczego jest około 455 000 rodzin, które pobiera Betreuungsgeld. 94,6 % odbiorców świadczenia to matki. Miesięczne wynagrodzenie 150 euro jest wypłacane rodzicom rocznych i dwuletnich dzieci, które są pod ich opieką.
Bardzo ważna informacja: wypłata Betreuungsgeld dla rodziców, którzy już pobierają zasiłek, nie zostanie od razu wstrzymana! Federalny Trybunał Konstytucyjny poinformował, iż wyrok wskazuje, że odbiorcy zasiłku opiekuńczego nie muszą się martwić, że zostanie on natychmiastowo zatrzymany. Niemieccy politycy już szukają rozwiązania dla rodzin, które już otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, by otrzymywały go do końca.
©finanzamt.pl
Zagrożenie dla emerytów pułapką podatkową
Dziesiątki tysięcy seniorów pobierających emerytury od lipca ubiegłego roku musi zapłacić więcej podatku! Od początku roku istnieje w Niemczech nowy przepis, za sprawą którego według obliczeń Ministerstwa Finansów w przypadku osoby indywidualnej pobierającej miesięcznie więcej niż 1207 euro renty jest ona do opodatkowania. Beneficjenci renty po uzyskaniu 63 lat otrzymują zwykle znacznie wyższe świadczenia. Przykładowo mężczyźni przy „bardzo długim okresie ubezpieczenia” w roku 2014 otrzymywali średnio 1352 euro. W takim przypadku osoba indywidualna/samotna musi zapłacić ok. 15 euro miesięcznie podatku. Do końca maja 320 000 seniorów wystąpiło już o rentę w wieku emerytalnym 63 lat. Nawet kobiety, które korzystają z tzw. Mütterrente poprzez pobieranie wyższych świadczeń emerytalnych mogą mieć obowiązek podatkowy. Najbardziej dotknięte są matki, które niedawno przeszły na emeryturę, gdyż w tym przypadku stawka podatku jest wyższa.
©finanzamt.pl
Niemcy podróżują więcej niż kiedykolwiek
Obywatele Niemiec pomimo kryzysów i zagrożenia terrorystycznego cały czas pozostają w doskonałym nastroju by podróżować. Branża spodziewa się rosnącej liczby rezerwacji i ponownie rekordowego roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Turcja, Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie, mimo iż to zima jest głównym sezonem turystycznym. W porównaniu do zeszłego lata Niemcy są zarówno w liczbie turystów, jak i przychodów wyraźnie na plusie. Grecja pomimo kryzysu również nadal pozostaje popularna. Rezerwacje wakacji w Grecji pozostają na ubiegłorocznym poziomie, a to był rewelacyjny rok. Warto także dodać, że wielu Polaków wykupuje wycieczki wcxasy w niemieckich biurach podróży, gdyż ceny oferowane w Niemczech są często bardziej atrakcyjne od ofert dostępnych w polskich biurach podróży. Często nie tylko ceny w Niemczech są niższe niż w Polsce., ale także warunki pobytowe są lepsze dla niemieckich turystów niż polskich. To powoduje, że spora liczba Polaków korzysta z usług niemieckich biur podróży.
©finanzamt.pl
VW sprzedał więcej samochodów niż Toyota
Volkswagen w ciągu pierwszych sześciu miesięcy (pomimo swojej słabej sprzedaży) jest największym na świecie producentem samochodów. Numer jeden w Europie wyprzedził w pierwszej połowie roku japońskiego rywala – Toyotę. Japończycy sprzedali do końca czerwca 5.022.000 pojazdów marki Toyota, Daihatsu i Hino. Jest to spadek o 1,5 proc. W przypadku Volkswagena sprzedaż jego dwunastu marek spadła w pierwszym półroczu o 0,5 procent do 5.040.000 pojazdów. Amerykańska firma General Motors (na pozycji numer trzy) swoją sprzedaż aut utrzymała na poziomie 4,8 mln samochodów.
©finanzamt.pl