Z OSTATNIEJ CHWILI

Ilość wniosków na zasiłek opiekuńczy (Betreuungsgeld)

W 2013 r. zostało przeznaczonych na cele Betreuungsgeld 16,9 miliona Euro. W budżecie na 2013r., jednak zaplanowano 55 mln Euro na zasiłek opiekuńczy (Betreuungsgeld). W budżecie na 2014r. wysokość zasiłku opiekuńczego jest szacowana nawet na 515 milionów Euro. W najbliższych latach przewiduje się środki sięgające około 1,1 miliarda Euro rocznie. Zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w sierpniu 2013 roku. Korzystać z niego mogą ci rodzice, którzy nie posyłają swoich 2-letnich dzieci do żłobków lub przedszkoli. Pieniądze są wypłacane tylko dla dzieci urodzonych po 1 sierpnia 2012 roku. Wnioski na zasiłek opiekuńczy były składane w niektórych Landach już dziesiątki tysięcy razy. W Nadrenii Północnej-Westfalii przed końcem 2013 r. złożonych zostało 30.000 wniosków, a w Badenii-Wirtembergii 26.000 wniosków. Na wschodzie Niemiec niewiele rodzin korzysta z tej oferty. Coraz częściej Polacy pracujący w Niemczech decydują się na złożenie wniosku o Betreuungsgeld.

@finanzamt.pl

Wzrost gospodarczy

Na 2014 rok prognozowany jest wzrost gospodarczy,  co wynika z opracowania Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK). Wzrost gospodarczy obliczono na 2%, zaś wzrost w eksporcie o 4,5%. Jesienią szacowano, że wzrost gospodarczy wyniesie o 1,7% więcej, a w eksporcie nawet o 4,0% więcej.  Nowe badanie wśród ponad 27.000 firm pokazuje, że oceniają powyższe prognozy bardzo pozytywnie. 89% uważa, że ich działalność pozostanie stabilna lub będzie funkcjonować nawet lepiej niż dotychczas.

@finanzamt.pl

Niemiecki fundusz emerytalny ma zapasy

Rezerwa finansowa ubezpieczeń emerytalnych osiągnęła pod koniec 2013 roku rekordowy poziom około 32 mld Euro. Odpowiada to wydatkom na emerytury za okres 1,8 miesięcy. Przy przekroczeniu miesięcznego wydatku, poziom składki – w systemie emerytalno-rentowym – powinien faktycznie być zmniejszony. Jednak nowy rząd federalny chce zastąpić ten mechanizm. Zapobiegł on redukcji z 18,9% do 18,3% aby uzbroić fundusz emerytalny na nowe wydatki: wyższą emeryturę dla matek i emeryturę w wieku 63 lat. Fundusze emerytalne odnotowały nadwyżkę o wysokości około 2 mld Euro – pomimo zmniejszenia składek w 2013r. z 19,6 do 18,9 punktów procentowych. Na koniec 2012 roku rezerwy wynosiły prawie 30 miliardów Euro. Przychody ubezpieczalni emerytalnej wzrosły ponieważ zatrudnienie i płace – a tym samym przychody ze składek – lepiej się rozwinęły niż tego oczekiwano.

@finanzamt.pl

Niemiecki przemysł odnotowuje wzrost

Indeks PMI dla sektora produkcyjnego wzrósł w styczniu 2014r. do 56,5. W grudniu 2013r. wynosił on 54,3. W ten sposób osiągnął najwyższy poziom w ciągu 32 miesięcy. Ekonomiści spodziewali się potwierdzenia wartości wstępnej. Zarówno ilość wytwarzanych produktów, jak i ilość zamówień mocno wzrosły. Takiego wzrostu nie było od 3 lat. Niemiecki przemysł jest na dobrej drodze do osiągnięcia w pierwszym kwartale 2014r. dobrych wyników, szczególnie po tym jak rozwój produktu krajowego brutto w 2013 r. był rozczarowujący, przy wzroście o 0,4 %.

@finanzamt.pl

Pracownicy chcą pracować mniej

Podczas gdy pracownicy, którzy pracują w pełnym wymiarze czasu pracy, chcieliby pracować mniej godzin, Mini-Jobber oraz osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy, chcieliby zwiększyć ilość godzin. Wynika to z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB). Pracownicy na pełnym etacie chcieliby redukcji czasu pracy maksymalnie do dwóch godzin. Według IAB, pracują do 44 godzin tygodniowo.

@finanzamt.pl

Brak w Niemczech praktykantów

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK), ostrzega przed zalaniem rynku akademickiego falą absolwentów szkół wyższych. Długoletnie dążenie do zwiększenia wskaźnika studentów spowodowało, że sale wykładowe pękają w szwach, a firmy rozpaczliwie poszukują praktykantów. W 2013 roku zostało podpisanych o  4,5% mniej umów szkoleniowych niż w ubiegłym roku.


@finanzamt.pl

Mniej zleceń na maszyny

Dla niemieckich producentów maszyn rok 2013 nie zakończył się zbyt dobrze. Po lekkim wzroście wpływających zleceń w produkcji maszyn, na koniec odnotowano ich spadek. Po ożywieniu w listopadzie, w grudniu ilość zamówień drastycznie spadła – zarówno w Niemczech jak i w pozostałych krajach Unii. W grudniu było o 6% mniej zleceń niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

@finanzamt.pl

Więcej samochodów na niemieckich drogach

Sprzedaż samochodów w Niemczech nabiera tempa. W styczniu zostało zarejestrowanych około 206.000 samochodów. Liczba dopuszczeń do użytku wzrosła o 7%. Więcej samochodów trafiło do prywatnych nabywców. Eksperci liczą na polepszenie sytuacji na rynku motoryzacyjnym w 2014 roku. Jednak wielu z nich ostrzega przed zbyt wielkim optymizmem, gdyż obecny wzrost sprzedaży samochodów, jest tłumaczony słabą sytuacją w minionym roku oraz udzielaniem rabatów przez sprzedawców samochodów.


@finanzamt.pl

Wzrost produkcji mięsa w Niemczech

W niemieckich rzeźniach wyprodukowano w minionym roku więcej mięsa niż w 2012 roku. Odnotowano wzrost o 0,4%, do 8,1 mln ton –  taki wzrost osiągnięto przez większe ilości wieprzowiny i drobiu. Ilość ubitego bydła i ilość produkowanego mięsa wołowego jednak znacznie spadła. 5,5 mln ton (+0,6%), to wieprzowina, która pozostaje dominującym rodzajem mięsa w ubojniach. Mięso drobiowe – 1,5 mln, wołowina – 1,1 mln ton.


@finanzamt.pl