Z OSTATNIEJ CHWILI

Opłaty za ciężarówki w połowie 2018r. na wszystkich niemieckich autostradach

Nowa ustawa, która określa wysokość opłat za samochody ciężarowe poruszające się po wszystkich drogach federalnych na terenie całych Niemiec, ma wejść w życie 1 lipca 2018 roku. Zgodnie z projektem ustawy opłaty za ciężarówki zostaną wprowadzone na wszystkich głównych niemieckich drogach. Jak poinformował opinię publiczną rząd federalny, celem wprowadzenia opłat ma być zwiększenie i poprawa kontroli. Pozytywnym skutkiem zmian ma być również zwiększenie przychodów do budżetu, a te zgodnie ze wstępnymi danymi szacunkowymi mają osiągnąć poziom dwóch miliardów euro rocznie. Opłaty za przejazd samochodów ciężarowych na wszystkich głównych drogach dokona istotnej zmiany w systemie z podatkowym. Przede wszystkim uzyskane z opłat pieniądze będą mogły być zainwestowane w infrastrukturę drogową, która niestety nie jest już w najlepszym stanie, co widać chociażby po aktualnym stanie technicznym dróg i autostrad w zachodnich Niemczech. Warto przypomnieć w tym miejscu, że opłata za przejazd dla samochodów ciężarowych od 7,5 do 12 ton obowiązuje już od października 2015 roku. Najpóźniej do końca 2017 roku rząd federalny ma zadecydować, czy pojazdy o masie 3,5 tony oraz autobusy poruszające się na długich odległościach, także mają być objęte obowiązkiem opłat za przejazdy. Trzeba otwarcie przyznać, że dla polskich firm transportowych i spedycyjnych zmiana przepisów w Niemczech zwiększy koszty transportu dokonywanego na obszarze Niemiec.

Więcej o usługach dla firm transportowych na www.zollamt.pl

©finanzamt.pl

Adidas z niesamowitymi wynikami finansowymi

Niemiecki koncern Adidas osiąga niesamowity wrost sprzedaży. Najpopularniejsza europejska marka sprzętu sportowego spodziewa się świetnych prognoz w okresie letnim. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się w dniu 10 czerwca 2016 roku na francuskich boiskach turnieju o Mistrzostwo Europy w Piłce Nożnej. Jak podaje koncern, tak mocny początek roku zaskoczył zarówno kierownictwo Adidasa jak i analityków finansowych. UWAGA! Nawet na giełdzie papierów wartościowych akcje spółki Adidas osiągnęły w ostatnim czasie najwyższy poziom w swojej historii. To bardzo dobry okres dla nowych planów i perspektyw niemieckiego producenta odzieży i sprzętu sportowego. Pierwszy kwartał 2016 roku był lepszy niż oczekiwano, dlatego też roczne prognozy zostały skorygowane na plus. Teraz kierownictwo koncernu Adidas spodziewa się zarobić krocie na walutowej sprzedaży, która to jak prognozują wzrośnie do około 15 procent. Wcześniejsza prognoza przewidywała wzrost na poziomie od 10 do 12 procent. Ponadto Adidas chce zmniejszyć swoje koszty prowadzenia dzialalności. W związku z tym, zysk z działalności będzie teraz wzrastał od 15 do 18 procent. Ostatnio Adidas zakładał wzrost z zysku od 10 do 12 procent. Sprzedaż w okresie od stycznia do marca 2016 roku wzrósł do 4,8 miliarda euro, co stanowi wzrost o +17 procent w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Z wyłączeniem różnic kursowych sprzedaż wzrosła aż o +22 procent. Wynik operacyjny w pierwszym kwartale wzrósł o +35 procent do kwoty 490 milionów euro. Dzięki temu marża brutto uległa dużej poprawie. Zysk z działalności kontynuowanej podniósł się o +38 procent do kwoty 350 milionów euro. Przedstawione przez konern Adidas wyniki finansowe pokazują dobitnie, że firma rozwija sprzedaż w niesamowitym tempie, a osiągnięte wyniki nie są kwestią przypadku. Trzeba wyraźnie przyznać, że na całym świecie widać duży popyt na produkty sportowe oznaczone trzema paskami. W samych tylko Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, które odbywają się pomiędzy 10 czerwca a 10 lipca 2016 roku Adidas sponsoruje aż dziewięć zespołów narodowych. W grupie tej nie ma jednak Reprezentacji Polski. Warto podkreślić, iż dzięki bardzo pozytywnemu trendowi na rynku inwestorzy, którzy posiadają akcje Adidasa, mogą liczyć w 2016 roku na spore zyski.

©finanzamt.pl

Firma ThyssenKrupp osiąga mniejsze zyski

Grupa przemysłowa ThyssenKrupp odnotowała kolejny słaby kwartał. Zarząd oczekuje w okresie do końca września bieżącego roku kolejnego zmniejszenie zysku operacyjnego, o czym poinformował koncern na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Zarząd spodziewa się, że grupa zarobi około 1,4 miliarda euro przed opodatkowaniem. W poprzednim roku obrotowym ThyssenKrupp zarobił przed opodatkowaniem 1,7 miliarda euro, a więc w ciągu zaledwie jednego roku spadek ma wynieść około 300 milionów euro. To bardzo dużo. Analitycy przewidywali, że zyski koncernu będą w bieżącym roku obrotowym stabilne z tendencją do wzrostu. Pierwsze wyniki finansowe pokazały jednak, że mocno się mylili. Zgodnie z najnowszymi prognozami zysk przed opodatkowaniem wyniesie od 1,6 miliarda euro do 1,9 miliarda euro. Czemu wynik finansowy koncernu ThyssenKrupp uległ znacznemu pogorszeniu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Otóż głównie z powodu ciągle malejących na rynku cen stali wynik poszedł mocno w dół. Ożywienie cen, jakie niedawno nastąpiło na rynku stali przyszło zbyt późno, by nadrobić tak duże spadki z pierwszej połowy roku obrotowego. Przez cały rok zarząd oczekuje zrównoważonego bilansu końcowego, co jednak może okazać się nie możliwe do zrealizowania. Grupa stara się jednak ze szczególną dbałością o to, by końcowy bilans uzyskał wynik dodatni. Ostatni rok był w działalności gospodarczej ThyssenKrupp najsłabszy od dziewięciu lat. Jeżeli ceny stali nie wzrosną, to można się spodziewać dalszych problemów koncernu. Gdyby jednak rynek stali ustabilizował się, to oczywiście są duże szanse na powrót koncernu do lat świetności. Jednak póki co wahające się ceny stali zbyt mocno wpływają na kondycję finansową firmy.

©finanzamt.pl

Spółka lotnicza AirBerlin z wielomilionową stratą

W pierwszym kwartale 2016 roku spółka AirBerlin odnotowała stratę w wysokości aż 182 milionów euro, o czym poinformował zarząd. Mimo tak ogromnej straty spółka nadal działa. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że strata w roku 2015 za ten sam okres była większa o 13%. Obrót spółki spadł o -7% i wynosi w tej chwili 737 milionów euro. Linia lotnicza AirBerlin jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Niemczech (prym wiedzie Lufthansa) i korzysta z niej min. wielu Polaków wylatujących z Niemiec na wczasy (popularnymi kierunkami lotów są Hiszpania i Włochy).

©finanzamt.pl

ALDI chce być konkurencyjne względem sieci LIDL

Sieć sklepów spożywczych ALDI Süd zamierza do 2019 roku otworzyć w południowych Niemczech do 200 nowych sklepów, o czym poinformował zarząd spółki. To nie koniec nowości! Wszystkie sklepy ALDI mają otrzymać zupełnie nowy i ekskluzywny design. Zmiany mają być odpowiedzią na działalność rynkową największego konkurenta firmy tj. sieci LIDL. Oba dyskonty należą do ulubionych sklepów Polaków pracujących w Niemczech. Na walce o klienta powinni skorzystać przede wszystkim klienci, gdyż zakupy przyjdzie im robić w bardzo ładnych, czystych i dobrze zorganizowanych halach.

©finanzamt.pl

Planowane zniesienie ulgi podatkowej za zatrudnianie pomocy domowych

Bardzo złe informacje płyną z Niemiec dla polskich opiekunek, sprzątaczek oraz polskich rzemieślników: ulga podatkowa dla osób zatrudniających pomoc w prywatnych gospodarstwach domowych Niemczech oraz korzystających z usług rzemieślniczych ma zostać skreślona! O planach informuje Süddeutsche Zeitung powołując się na informacje przekazane rządowi federalnemu przez Federalną Izbę Obrachunkową. Zmianie ma ulec paragraf 35 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym. Dzięki temu osoby angażujące do prac domowych (np. sprzątanie, naprawy, remonty) pomocników nie będą już mogły sobie więcej odliczyć od podatku kosztów takiej pomocy. Stracą na tym oczywiście Polacy, których zleceniodawcami są w Niemczech osoby prywatne. Jeżeli osoba prywatna angażująca do prac np. remontowych Polaka nie będzie mogła odliczyć sobie od podatku kosztów takiej usługi, to wtedy istnieje ryzyko, że albo nie zaangażuje go wcale, bo koszt usługi będzie zbyt wysoki, albo też zaangażuje na czarno. W obu przypadkach traci usługobiorca, a więc Polak świadczący taką usługę.

©finanzamt.pl