Z OSTATNIEJ CHWILI

Spadek wysokości emerytur

Osobom, które przepracowały w Niemczech 5 lat przysługuje prawo do niemieckiej emerytury. Niestety najnowsze doniesienia mówią o stopniowym spadku wysokości emerytur. Odstąpienie od wieku emerytalnego (67 lat) może słono kosztować, co pokazują badania wykonane na zlecenie Stowarzyszenia GDV. Po roku 2040 potrzebne będzie około 35 miliardów euro więcej na emerytury, kiedy to wszyscy pracujący po 63 roku życia będą mogli przejść na zasłużoną emeryturę. Ponadto wkład emerytalny wzrośnie do 23,9% (zamiast 23,7%), a poziom emerytur spadnie do 41,4% (zamiast 41,7%). Zgodnie z danymi statystycznymi obecnie przeciętny wiek emerytalny to około 64,2 lata, natomiast do 2030 roku ma to być około 65 lat. Obecnie poziom emerytury wynosi 47,5%, jednakże do 2030 roku ma stopniowo spadać aż do 43%. Deutsche Rentenversicherung przewiduje na rok 2030 spadek poziomu emerytur do 44,4%. Polacy, pracujący w Niemczech przynajmniej 5 lat (60 miesięcy), mogą liczyć na wypłatę świadczenia emerytalnego w przyszłości, ale jak widać po przytoczonych wyżej danych świadczenia mogą być nieco niższe niż obecnie. Szkoda, gdyż coraz więcej Polaków nabywa w Niemczech prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego.

©finanzamt.pl

Ceny paliwa spadają w dół

Tuż przed rozpoczęciem wakacji ceny benzyny i oleju napędowego w Niemczech znów spadają. Jak nigdy w przeciągu ostatnich jedenastu lat ceny paliw nie były tak niskie. Zgodnie z danymi ADAC obecny poziom cen to 1,31 euro za litr benzyny super E10 i 1,10 euro dla oleju napędowego. Aktualny poziom cen równy jest w przybliżeniu poziomowi z 2005 roku. W styczniu i lutym 2016 roku ceny paliwa były już niskie, a następnie nieznacznie wzrosły. Było to spowodowane spadkiem cen ropy naftowej poniżej 30 dolarów za baryłkę ropy Brent z Morza Północnego (jedna baryłka to 159 litrów). Później ceny ropy poszły znów w górę i oscylowały w pobliżu 50 dolarów. Latem 2015 cena ropy Brent wynosiła 60 dolarów za baryłkę, a w roku 2014 było to aż 115 dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej. W porównaniu długoterminowym obecny stan z 2016 roku jest najbardziej korzystny dla kierowców. Na początku lata ubiegłego roku, koszt litra benzyny Super E10 był o 15 centów droższy, z kolei litr oleju napędowego kosztował o 12 centów więcej. Stosunkowo drogi koszt dla osób poruszających się samochodem po Niemczech miał miejsce w latach od 2011 do 2014.  Koszt Super E10 wahał się od 1,51 do 1,57 euro za litr, a cena oleju napędowego od 1,38 do 1,42 euro.

©finanzamt.pl

Adidas zapłaci Niemieckiemu Związkowi Piłki Nożnej aż 50 milionów euro rocznie

Producent sprzętu sportowego Adidas stara się o przedłużenie umowy z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej (DFB). Firma oraz Związek wynegocjowały podwojenie rocznych zobowiązań finansowych, o czym  poinformował opinię publiczną poważany w całych Niemczech Frankfurter Allgemeine Zeitung. W związku z nową umową od 2018 roku Niemieckiemu Związkowi Piłki Nożnej przyznanych ma zostać około 50 milionów euro rocznie. Umowa zawarta jest jednak tylko na okres czterech lat. Obecna umowa, której wartość wynosi 25 milionów euro rocznie, miał ważność aż dziesięciu lat. Koncern Adidas zwołał w dniu 19.06.2016 specjalną konferencję prasową w Paryżu, na której ogłosił przedłużenie umowy z DFB. Szczegóły tej umowy nie są jednak do tej pory znane opinii publicznej. Wraz z zawarciem umowy Adidas kontynuuje wieloletnią współpracy z DFB. Amerykański rywal Nike i tym razem starał się wygryźć swego rywala, na szczęście Adidasa całkowicie bezskutecznie.

©finanzamt.pl

Nestlé nadal będzie działać na kontynencie afrykańskim

Firma żywnościowa Nestlé – znana w Polsce z takich produktów jak kawa Nescafe, przyprawa Maggi, batony KitKat i Lion, a także wody mineralne Nałęczowianka i Mazowszanka – utrzymuje swoją działalność w Afryce i to pomimo spadku w sprzedaży swoich produktów, o czym opinię publiczną poinformował dyrektor generalny koncernu na łamach niemieckiej gazety Handelsblatt. Obecny minimalny wzrost spowodowany jest spadkiem cen surowców. Nestlé zainwestowało blisko miliard franków w Afryce w ciągu ostatnich pięciu latach i nie zamierza wynosić się z tego rynku. Nestlé jest koncernem ulokowanym w Szwajcarii, jednak założycielem przedsiębiorstwa był Niemiec Henri Nestlé urodzony we Frankfurcie nad Menem.

©finanzamt.pl

Niemcy trzecim największym eksporterem broni

Zaskakujące doniesienia dotyczące poziomu sprzedaży broni – jak wynika z najnowszego zestawienia Moores’a Niemcy są w ścisłej czołówce krajów, które eksportują broń. Ulegają w tym zestawieniu tylko dwóm największym potentatom jaki są USA oraz Rosja. Znając niemiecką historię informacja ta może nieco szokować. W rocznym zestawieniu podano, że niemieckie firmy sprzedały w 2015 roku uzbrojenie o wartości około 4,2 miliarda euro. To niesamowicie duża sprzedaż! Niespełna jedna trzecia z tego została skierowana na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Najważniejszym rynkiem zbytu w tym regionie była Arabia Saudyjska, a następnie Algieria, Egipt i Katar. Według zestawienia Moores’a nie ma wątpliwości, że Niemcy nie cofną swojego eksportu zbrojenia. Wręcz przeciwnie, łączna kwota według obliczeń może nawet minimalnie wzrosnąć. Dla porównania także francuski przemysł zbrojeniowy także odnotuje relatywnie dobre zyski, choć nie aż takie dobre jak Niemcy. Całkowita kwota francuskiego eksportu broni w roku 2016 szacowana jest na około 6 miliardów dolarów.

©finanzamt.pl

Hiszpański Gamesa łączy się z niemieckim Siemensem

Ożywienie na rynku fuzji. Hiszpańska grupa Gamesa ma zamiar połączyc swoją działalność związaną z elektrowniami wiatrowymi z grupą przemysłową Siemens. Jak poinformowała hiszpańska spółka, rada nadzorcze zatwierdziła takie połączenie. Szczegóły jednak nie zostały jeszcze ustalone i muszą być poddane stosownym negocjacjom. Rozmowy zostały rozpoczęte już przed kilkoma miesiącami.  Hiszpańska firma, która specjalizuje się w budowie elektrowni wiatrowych, potwierdziła negocjacje z firmą Siemens w sprawie połączenia swoich działalności. Według doniesień prasy biznesowej z połączenia obu potentatów wyjdzie bardzo dobry interes dla obu ze stron.

©finanzamt.pl

Edeka, Rewe, Aldi, Lidl, Schwarz Grupa i Kaufland panują na rynku niemieckim

Główne sieci dyskontów takie jak Edeka, Rewe, Aldi, Lidl, Schwarz Grupa i Kaufland dzielą obecnie ponad 85 procent rynku w Niemczech! W związku z tym działania tych firm są pod czujnym okiem niemieckiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Szczególnie, gdy na rynku mają miejsca przejęcia. W związku z planowanym nabyciem sieci supermarketów Coop przez Rewe (w Niemczech Coop posiada około 200 dyskontów), o czym obie sieci poinformowały już w maju 2016 roku, transakcji tej będą przyglądać się urzędnicy w/w organu.

©finanzamt.pl