Najwięksi pracodawcy i wolne miejsca w pracy czasowej

Niemieckie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z możliwości zaangażowania nowego pracownika poprzez agencję pracy.  Aktualnie w Niemczech pracuje aż 910.000 (dziewięćset dziesięć tysięcy) pracowników wypożyczanych. Z kolei na niemieckim rynku pracy działa 17.400 agenci pracy.

Agencja pracy w Niemczech to perspektywa zarówno dla polskich pracowników, jak i polskich agencji.  Sektor pracy czasowej rozwija się w Niemczech bardzo dynamicznie i w ciągu roku przybyło o 13% więcej pracowników wypożyczanych. Licząc od kryzysu gospodarczego wzrost nastąpił o 14%. Pracownicy wypożyczani podejmują zatrudnienie głównie na okres do 3 miesięcy. Najwięcej nowych pracowników w ciągu jednego roku zatrudniają w Niemczech następujące agencje pracy: Randstad Deutschland 8.500 nowych pracowników, Adecco 7.000 nowych pracowników, Amadeus FiRe 2.540 nowych pracowników, Manpower 2.060 nowych pracowników, Job AG 1.500 nowych pracowników, Kötter Services 1.500 nowych pracowników, Orizon 600 nowych pracowników, Tempton 600 nowych pracowników.

W 1/3 niemieckich przedsiębiorstw są wolne stanowiska pracy wymagające obsadzenia. Łącznie niemieckie przedsiębiorstwa są w stanie przyjąć 1,3 miliona nowych pracowników. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie jest w branżach zorientowanych na technikę, a więc budowa samochodów i elektrotechnika. Również w służbie zdrowia brakuje rąk do pracy. Właśnie w tych segmentach powinni być szczególnie aktywni na rynku pracy pracownicy z Polski oraz polskie agencje pracy wypożyczające personel do Niemiec.

Źródło: informacje podane do publicznej wiadomości przez Krajową Agencję Pracy oraz Niemiecką Izbę Gospodarczo-Handlową.