Opiekunka osób starszych w Niemczech

Opiekunki starszych osób są i będą nadal poszukiwane w Niemczech. Społeczeństwo niemieckie starzeje się. W miarę tanie opiekunki z Polski wypełniają lukę na niemieckim rynku pracy. Polka opiekująca się starszą osobą oprócz wynagrodzenia otrzymuje dodatkowo wyżywienie oraz dach nad głową. Jednak w zamian za to musi być dyspozycyjna, często 24 godziny na dobę. Nie dla każdego praca w roli opiekunki jest spełnieniem jego marzeń. Jest to zajęcie trudne i wymagające dużego poświęcenia. Jednak kto zamierza zarobkować w Niemczech jako opiekun nad osobami starszymi, przed tym jawi się w następnych latach okres prosperity w tej branży.

Jak poinformował opinię publiczną niemiecki Federalny Urząd Statystyczny, aktualnie długość życia w Niemczech kształtuje się dla kobiet i mężczyzn następująco:

średnia długość życia kobiety – 82 lata i 7 miesięcy

średnia długość życia mężczyzny – 77 lat i 6 miesięcy

Sześćdziesiąty rok życia osiąga w Niemczech 94% kobiet oraz 89% mężczyzn. Jeżeli Niemiec przekroczy 65 rok życia, a więc mówimy w tym przypadku już o grupie osób, która mogłaby potrzebować opieki, a taką usługę na wysokim poziomie oferują polskie opiekunki, to warto zauważyć, że po ukończeniu wspomnianego wieku przeciętna niemiecka kobieta żyje jeszcze średnio ponad 20, a przeciętny niemiecki mężczyzna ponad 17 lat. Zatem polskie pracownice w zawodzie opiekunki mają zapewnione zajęcie na długie lata.

Długość życia w porównaniu z rokiem 2009 (a więc dane statystyczne sprzed dwóch lat) wzrosła o dokładnie 1 miesiąc. Jest to wyraźny wskaźnik, że osoby starsze w Niemczech żyją coraz to dłużej. Warto zatem zainteresować się tę właśnie branżą i otworzyć w Niemczech przedsiębiorstwo oferujące usługi starszym i schorowanym ludziom. Na pewno pracy będzie sporo.

Jeżeli jakaś z pań wybiera się do Niemiec jako opiekunka, to najlepiej zarejestrować w Niemczech własną działalność gospodarczą i każdego miesiąca wystawiać rachunek za wykonaną usługę opieki. Przed podjęciem zlecenia warto zapoznać się z proponowanymi warunkami odpłatności za wykonywaną usługę oraz zawrzeć umowę na wykonanie usługi opieki, która zagwarantuje opiekunce wypłacalność wynagrodzenia. W umowie powinna zostać także zawarta klauzula o wyżywieniu i noclegu opiekunki.

Źródło: Na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego.