Dobrze płatna praca od zaraz dla fachowców w Niemczech !

Korzystne przepisy pozwalają na uznanie polskich kwalifikacji zawodowych w Niemczech, co prowadzi do posiadania dyplomu równoznacznego z niemieckim. Dzięki temu wzrasta zarobek polskiego pracownika.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych nabytych w Polsce można załatwić w Niemczech po spełnieniu kilku warunków. Sytuacja prawna jest teraz o tyle dobra, gdyż jeszcze jakiś czas temu można było natknąć się na pewnego rodzaju ograniczenia związane z uznawaniem nabytych zagranicą kwalifikacji do wykonywania zawodu w Niemczech. Popyt na wolne stanowiska pracy w Niemczech okazał się na tyle duży, iż w trakcie 2014 roku zdecydowano o tym, aby wprowadzić korzystne zmiany prawne prowadzące do powszechnego uznania zagranicznych dyplomów.

Chyba każdy polski pracownik pracujący w Niemczech marzy o tym, aby zarabiać tyle, ile jego niemiecki kolega posiadający takie same kwalifikacje. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko uzyskać potwierdzenie polskich kwalifikacji zawodowych w Niemczech. Dzięki temu zabiegowi prawnemu polski pracownik będzie posiadał uprawnienia do wykonywania zawodu w Niemczech, które są równoznaczne z niemieckimi kwalifikacjami zawodowymi. Niemiecki ustawodawca dał Polakom narzędzie prawne, które pozwala w szybki sposób zwiększyć swój poziom zarobków na niemieckim rynku pracy.

Rząd niemiecki wprowadził 2 kwietnia 2014 po raz pierwszy nową ustawę dotyczącą uznania zagranicznych kwalifikacji w Niemczech, a mającą na celu sprawne i szybkie załatwienie wszelkich formalności w urzędach. Sama ustawa weszła w życie z dniem 01.07.2014 roku. Po pozytywnych reakcjach niemieckiego Ministerstwa Pracy można wywnioskować, że wprowadzenie nowej ustawy w tym zakresie było bardzo potrzebne, ponieważ Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników od zaraz! Wiele firm, instytucje rzemieślnicze, szkoły, szpitale i domy opieki są teraz zależne od zagranicznych specjalistów, którzy mają być nowym rozwiązaniem przy łataniu dziury na zapotrzebowanie świetnie wykwalifikowanych pracowników do pracy w Niemczech. Prawo zmienia się i tworzy specjalnie pod jednolite i przejrzyste procedury ułatwiające załatwienie papierowych formalności. Nowa ustawa daje przede wszystkim możliwość uznawania kwalifikacji z rozszerzonego zakresu zawodów, do których zalicza się min.: zawody regulowane, zawody licencjonowane, zawód nauczyciela, lekarza, pielęgniarki i farmaceuty. Wcześniej ustawa ograniczała dostęp do wielu wolnych na rynku niemieckim stanowisk pracy, gdyż uznanie kwalifikacji zawodowych ograniczało się raptem do tylko kilku zawodów. Wszędzie mówi się bowiem w Niemczech o ogromnym zapotrzebowaniu do natychmiastowego obsadzenia na wolnych stanowiskach pracy specjalistów z zakresu szkolnictwa oraz medycyny, ponieważ ciągle w tych szczególnie ważnych dziedzinach brakuje dobrych fachowców. Zatem równoważność zagranicznych kwalifikacji zawodowych może być uznana według niemieckiego stopnia tzn. zgodna z niemieckim systemem kształcenia. Uznanie zagranicznych dokumentów w Niemczech oznacza tym samym dopuszczenie do wykonywania wyuczonego zawodu na niemieckim rynku pracy, a podjęta praca może mieć zarówno rodzaj samozatrudnienia (na własny rachunek), jak i również zatrudnienia u pracodawcy na podstawie stosunku pracy. Choć nie można stosować tej reguły wobec wszystkich zawodów (np. wobec zawodu nauczyciela). Mimo wszystko nowe przepisy to duża szansa dla Polaków, którzy chętnie podejmą dobrze płatną pracę w Niemczech i będą mogli nie tylko pracować w swoim zawodzie, ale również decydować o charakterze i formie zatrudnienia. Nowa i zdecydowanie ulepszona ustawa nie tylko zwiększa szanse osób chcących się nadal rozwijać i zdobywać doświadczenie w wyuczonym zawodzie, ale również ułatwia poprawę integracji na niemieckim rynku pracy. Dla polskich pracowników wybierających się do pracy w Niemczech bardzo ważne znaczenie ma aktualna sytuacja na niemieckim rynku pracy i niska konkurencja ze strony niemieckich bezrobotnych. Ten argument powinien przekonać każdego chętnego do wyjazdu za pracą do Niemiec.

Niemieccy bezrobotni nie korzystają z boomu na pracę w Niemczech, zatem okazję do objęcia wolnych stanowisk pracy powinni wykorzystać polscy pracownicy.

Liczba osób pracujących w Niemczech, która obecnie stanowi 42,6 miliona osób, stale rośnie. Trzeba jednak zauważyć, że osoby pobierające niemiecki zasiłek dla bezrobotnych nie wykazują chęci podjęcia jakiejkolwiek pracy. Wolą żyć na garnuszku państwa. Pomimo, iż właśnie teraz w Niemczech dominuje korzystny czas (tzw. Job-Boom) na znalezienie odpowiedniego stanowiska pracy dla siebie, to bezrobotni Niemcy nie idą z duchem czasu i nie kwapią się do podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia. Od 2009 roku na niemieckim rynku pracy utworzono 1,5 mln nowych miejsc pracy, ale liczba bezrobotnych spadła jedynie o 465 000. Powód jest prozaiczny: wolne stanowiska pracy są wręcz rozchwytywane głównie przez przybyłych do Niemiec imigrantów oraz przez tzw. ukryte rezerwy, czyli nieznaną liczbę osób, które nie były wcześniej zarejestrowane jako bezrobotni i nie figurują w statystykach niemieckiego Urzędu Pracy jako osoby poszukujące zatrudnienia. Najczęściej są to osoby, które wcześniej pracowały na czarno. Szczególnie trudno znaleźć pracę w Niemczech bez wykształcenia oraz wyuczonego zawodu. Według Instytutu Niemieckiej Gospodarki na 1,3 mln osób poszukujących pracy bez wykształcenia, w czerwcu 2014 roku zatrudnienie znalazło zaledwie 70.000 poszukujących. Obecna sytuacja panująca na niemieckim rynku pracy sprzyja przybyszom z innych krajów unijnych, szczególnie emigrantom zarobkowym z Polski, których mentalność, zaangażowanie i kultura pracy bardzo odpowiadają niemieckim pracodawcom. Warto wykorzystać fakt, że polscy pracownicy są w Niemczech niezbędni i bazując na tym uzyskać dobrze płatną pracę. Pod warunkiem oczywiście, iż potencjalny kandydat do pracy posiada uznany w Niemczech dyplom.

Opracowanie własne. Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. © finanzamt.pl

Chcesz uzyskać potwierdzenie polskiego dyplomu w Niemczech ?


Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie !


Zadzwoń i skorzystaj z usługi !

 

TEL : 34 34 70 200