Konto w Niemczech a debet

Kto pracuje w Niemczech, ten ma zazwyczaj konto w niemieckim banku (przynajmniej powinien mieć). Mowa o koncie bieżącym, tzw. Girokonto. Czasem zdarza się, że wybierzemy z konta więcej pieniędzy niż na nim posiadamy i zrobimy debet. Pytanie jakie się pojawia – na jak duży debet pozwolą nam niemieckie banki ?

Klienci prywatni, do których należą min. osoby zatrudnione w Niemczech, mogą zrobić debet na koncie w niemieckim banku do wysokości 3 pensji netto (pensji otrzymywanej na rękę). Taki debet nosi nazwę Dispokredit.

Robiąc na koncie debet bank udziela nam kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu w Niemczech wynosi średnio 12% – 13%. Zanim przekroczymy stan konta i wejdziemy na minus musimy pamiętać o tym, że z kolei banki nie oferują nam w tej chwili żadnych rewelacyjnych ofert lokowania pieniędzy, gdyż odsetku kapitałowe są naprawdę niskie. Zatem robiąc debet na koncie powinniśmy się liczyć z pewną stratą finansową. Skoro debet jest równoznaczny z wzięciem kredytu, to z pewnością warto się dobrze zastanowić nad jego potrzebą w naszym przypadku.

Robienie debetu na koncie to problem powszedni w Niemczech. Ku uciesze (i zarobkowi) banków w okresie pomiędzy grudniem 2008r. a kwietniem 2010r. w Niemczech powstało debetów na łączną kwotę 40 miliardów Euro, a tylko same odsetki, które musieli spłacać bankom właściciele kont i dłużnicy, wyniosły 777 milionów Euro.

Źródło: Frakfurter Finanzpresse